Quantcast
Channel: TIMCSI GYÓGYNÖVÉNYKERT
Viewing all 165 articles
Browse latest View live

Orvosi Zsálya Termesztése

$
0
0
Salvia officinalis

"Hogy öregedhetne meg az, kinek zsálya van a kertjében?"

Az orvosi zsálya, ez az árvacsalánfélék családjába tartozó évelő cserje a földközi-tengeri országokból származik. száraz, meszes lejtőkön nő. A zsályát - amelynek neve a latin "salvus", vagyis egészséges szóból származik - már az ókorban ismerték és nagyra értékelték. Szent növényként tartották számon,Amely a halhatatlanság hordozója. A középkorban is hasonló volt a növény megítélése. Univerzális gyógyszerként használták az összes lehetséges betegség kezelésére, például láz, túlzott verejtékezés, meghűlés ellen vagy sebgyógyításra.
A mai gyógyszertudomány is megerősíti a zsálya ezen régi, népi felhasználási módjait. Leveinek értékes összetevői - az illóolajok, a kámfor, a cseranyagok és a keserű anyagok - a torok gyulladásos állapotai, ínyvérzés és a menopauza idején jelentkező éjszakai verejtékezés esetén fejtik ki jótékony hatásukat. Az orvosi zsályából készült forrázat csökkenti a vércukorszintet, élénkíti a gyomorsav kiválasztását, enyhíti a hasi fájdalmakat és a puffadást.
A zsálya kiváló fűszernövény is: enyhén kesernyés illata és kissé kámforos íze jól illik húsokhoz, halakhoz, zöldségekhez, sajtokhoz.

TALAJ / TERMESZTÉS
A napos, szélvédett helyeken nő a legjobban.
A laza, ásványi anyagokban gazdag talajt kedveli.
Az ültetés helyétől függően 30-60 cm magasra nő.

V, VI, VII, VIII, IX, X
Azonnal felhasználásra egész nyáron gyűjthetők a levei, szárításra azonban csak kevéssel a virágzás előtt.
A középkorban bűvös növényként tartották számon a zsályát, mert úgy gondolták, hogy mágikus ereje van. Ha egy férfi el akarta nyerni egy nő kegyeit, varázsigéket írt három zsályalevélre, elégette őket, a hamut pedig a leány ételébe szórta.

JELLEMZŐK: Ennek az örökzöld félcserjének szerteágazó a gyökérrendszere. Szürkészöld, apró szőrökkel benőtt, hálós mintázatú levelei ráncosak. Májustól júniusig jelennek meg rajta a halványlila, álfűzérben álló virágok. A zsálya jó mézadó növény.

GONDOZÁS - A zsálya laza talajt igényel,amelyet komposzttal és kalciummal javítunk fel. Az agyagos talajt legegyszerűbben homok hozzáadásával lazíthatjuk fel. Hidegebb vidékeken a zsályát célszerűbb télre hűvös, zárt helyre vinni. Tavasszal mindig vágjuk vissza, hogy úja hajtásokat hozhasson. Négy év elteltével a szára elfásul, érdemes más növényt ültetni a helyére.

GYŰJTÉS ÉS FELDOLGOZÁS - Az első évben csak a leveleket szedjük le, a másodikban virágzás előtt már levághatjuk a fiatal hajtásokat is. A szárításra szánt zsályaágakat kössük kis csokrokba, és akasszuk szellős, árnyékos helyre. Kiszáríthatjuk szárítógépben vagy sütőben, 40°C-os hőmérsékleten. Tépkedjük le az ágakról a megszárított leveleket, és tároljuk sötét, jól záródó edényben. Mivel az elvirágzás után a levelek kemények és rossz ízűek lesznek, lecsíphetjük a hajtásvégeket, hogy ne virágozzanak, így egész nyáron szedhetjük leveleit az ételek ízesítésére.

ALKALMAZÁS - A szárított vagy friss zsálya fűszerként használva egzotikus ízt kölcsönöz a hús- és halételeknek, de a pörkölteknek, szárnyasok töltelékeinek és a salátáknak is. A zsályalevélből készült főzet vagy ital enyhíti az emésztési panaszokat, csökkenti az éjszakai izzadást, gyógyítja a szájüreg és a torok gyulladásait. Fürdővízhez adva enyhíti az irritációt és tisztítja a bőrt.

ÉRDEMES TUDNI - A zsálya, mivel erőteljes az illata, jól bevált szer az olyan kártevők elijesztésére, mint a csiga, a káposztalepke, a levéltetű, vagy a hagymát és a póréhagymát megtámadó hagymamolyok (Acrolepia assectella). Óvintézkedésként ültessünk zsályát a veszélyeztetett növények közelébe. levendulával párosítva a molyokat is elriasztja.

HOGYAN TERMESSZÜK
A kertészeti boltokban kaphatók különféle zsályamagok, valamint hajtatott palánták is. Az orvosi zsálya mellett (változatainak levele eltérő színű és ízű) léteznek egyéb, díszes virágú fajok, ezek levele azonban fogyasztásra nem alkalmas. Vásárláskor ellenőrizzük, hogy az adott fajta konyhakertben termeszthető-e. Gyógyászati célokra csak orvosi zsályát használjunk. A zsálya jól érzi magát más növények társaságában, például a sziklás konyhakertben. Nagyobb erkélyládában vagy cserépben is termeszthetjük, de vagy fagymentes, 5-10°C hőmérsékletű helyiségben kell átteleltetni, vagy egyéves növénynek tekintjük, és télen veszni hagyjuk.

TERMESZTÉS
1. Az ültetés ideje március-április. Készítsünk földet egy ládába/cserépbe, szórjuk bele a magokat, és takarjuk be vékony földréteggel. Legjobb, ha az ablakpárkányon tartjuk, 20°C körüli hőmérsékleten. Hogy a csírázás ideje alatt folyamatosan nedves maradjon, az edényt üveglappal vagy fóliával takarjuk be.
2. amikor a palánták első leveleiket hozzák, ültessük szét őket külön kis cserepekbe.
3. Ha már gyökeret eresztettek, kb. május közepén, ültessük ki őket szabad földbe, egymástól 40 cm távolságra, esetleg 20-25 cm átmérőjű cserepekbe vagy egy nagy erkélyládába.

SZAPORÍTÁS
A zsálya általában maga  hoz létre dugványokat a földhöz közeli ágain vagy a gyökerén. Nagyobb növények esetén ezeket nyugodtan levághatjuk. Éles késsel válasszuk le úgy, hogy a szárat ne sértsük meg. A dugványokat ültessük tőzeg és homok keverékével teli cserépbe, tegyük sötét helyre, és öntözzük rendszeresen. Csak akkor szabad nagyobb cserépbe vagy ágyásba ültetni a növényeket, ha már meggyökereztek, és új leveleket hoztak




VERBÉNATEA - Közönséges vasfű

$
0
0
A Verbénának (Verbena officinalis) vagy közönséges vasfűnek számos ókori kultúrában varázs- és gyógyító erőt tulajdonítottak. Úgy tartották, energiával tölt fel, megtisztítja a szervezetet. Szerelmi bájitalt főztek belőle, és jövendőléshez is használták. Sebastian Kneipp idejében a verbénateát a szülés kíméletes megindításához használták. A várandós asszonyokkal ezt itatták már néhány nappal a várható szülés előtt, a gyermekágyi időszakban pedig a tejkiválasztás fokozásának érdekében adták az anyáknak. Effajta felhasználásának hatékonyságát modern kutatásik is megerősítik. A verbénából hormonokhoz hasonló vegyületeket mutattak ki, melyek elősegíti a méhösszehúzódást és a tejtermelést. A népi orvoslás szintén széles körben alkalmazza. Elismert a verbénatea erősítő és serkentő, valamint gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása. A verbéna forrázatát emésztőrendszeri panaszok és étvágytalanság ellen is alkalmazzák, ezenkívül a reuma és a hörghurut, valamint lassan gyógyuló sebek kezelésére.

EMÉSZTÉSSEGÍTŐ NYUGTATÓ ÉS VIZELETHAJTÓ
Egy bögrébe 1 púpozott kávéskanál felaprított szárított verbénát szórunk, lobogó vízzel felöntjük. 5-10 percre félretesszük, majd leszűrjük. Fogyasszunk naponta 3-4x1 csésze teát. A forrázatból magas láz, továbbá zúzódások és horzsolások kezelésére szolgáló borogatást is készíthetünk.

Gyógyító hatás: A verbéna csersavat és keserű anyagokat tartalmaz, amelyek enyhülést nyújtanak gyomorpanaszok, hasmenés esetén, serkentik az étvágyat, elősegítik a sebgyógyulást. Lényeges hatóanyagai az iridoid-glikozidok, ezen belül a verbenalin, amely méhösszehúzódásokat okoz, így megkönnyíti a szülést. A verbéna vegyületei köhögéscsillapító hatásúak is.

A verbénához hasonló - Ugyancsak a vasfűfélék családjába tartozik a puncskórónak vagy illatos verbénának is nevezett citromverbéna. A növény levelét gyakran "verbéna" vagy verbénafű" néven árusítják. Citromos ízű frissítő tea készül belőle, mely mindenekelőtt vizelethajtó és erősítő hatású.

Hormonszerű hatóanyagok - A verbéna szüléskor fokozza a méhösszehúzódásokat - ez megegyezik a prosztaglandin E hormon hatásával. A méhfal megerősítése és a szülés megkönnyítése érdekében a szülés esedékessége előtt egy héttel már tanácsos elkezdeni a verbénatea fogyasztását. Vigyázat: A terhesség korábbi szakaszában tilos verbénateát inni, mert idő előtti fájásokat válthat ki.

ÉRDEMES TUDNI - A verbéna ecetes főzete enyhíti a reumatikus fájdalmakat. Maréknyi verbénát 5 dl almaecetben 10 percig főzünk, majd leszűrjük. A főzetbe kendőt merítünk, és a fájdalmas testrészre tesszük.

Vesehomok ellen - A verbénatea alkalmazását vesehomok esetén javasolják. Elősegíti a vesehomok kiürülését, megelőzi annak kialakulását, a vesekövektől azonban nem szabadít meg. A vesehomok-képződésre hajlamos egyének számára ajánlott, hogy rendszeresen fogyasszanak napi 3 nagy csésze verbénaforrázatot.

Emésztési zavarokra - A verbénateában lévő csersavak és keserű anyagok segítséget nyújtanak hasmenéssel járó gyomorpanaszok esetén. Ilyen esetekben lassan kortyolgatva igyunk meg 1-2 nagy csésze langyos verbénateát. Ne édesítsük a forrázatot, hogy a keserű anyagok a lehető leghatékonyabban fejthessék ki kedvező hatásukat.

Hörghurut ellen - A verbéna nyáktartalmának köszönhetően hozzájárul a hörgők nyálkahártyájának gyógyulásához. Megkönnyíti a váladék felköhögését is. Hurutoldó teába keverve fokozza a többi gyógynövény hatását. Naponta igyunk meg 3x1 csésze mézzel ízesített verbénateát.

GYÓGYTEAKEVERÉKEK

Hasmenéssel járó gyomorfájásra - 40 g verbéna, -20 g vérontófű, -20 g borsmentalevél, -10 g édesgyökér, -10 g édesköménymag
A tea nyugtatja az irritált gyomoridegeket és bélnyálkahártyát, aminek köszönhetően csillapodik a hasmenés és a hányinger.

Kiütések és szájpenész ellen -40 g verbéna, -20 g vadárvácska, 20 g orvosi füstike, -20 g ebszőlő csucsor hajtásvég, -10 g édesgyökér,
A gyógynövénykeverék tisztító és anyagcsere-serkentő hatású. Hosszan tartó kiütések és szájpenész esetén tanácsos rendszeresen fogyasztani.

Ideggyulladást kísérő fájdalom csillapítására -30 g verbéna, -20 g fűzfakéreg, -20 g bodzavirág, -20 g német foggyökér, -10 g citromfűlevél.
A gyógyfüvek keveréke enyhíti az arcidegzsába, a migrén és az ideggyulladás tüneteit. Fogyasszunk belőle naponta 3x1 csészével.


MEGHÍVÓ A NŐK HETÉRE!

$
0
0

KEDVES OLVASÓ!


Egy nagy megtiszteltesében részeszülhettem, aminek szívből örülök!
Az idei évben megrendezésre kerülő NŐK HETÉRE én is meghívást kaptam SZAFFINA FÜSZERKONYÁJÁBA http://szaffinafuszerkonyhaja.blogspot.hu !

Szeretettel meghívlak a Nők Hetére, melyet immáron negyedik alkalommal tartunk meg. Olyan kiemelkedő személyeket hívunk meg egy héten keresztül, akik a társadalomban kiemelkedő szerepet töltenek be, az egészség területén.
Akiktől tanulhatunk, akik ellátnak minket tanáccsal, akik olyan nők, akárcsak mi magunk, és hasonló gondokkal és gondolatokkal küzdenek, akárcsak mi.
Szükség van arra, hogy megemlékezzünk a hölgyekről, azokról, akik nagyon sokat tesznek a családi fészek melegéért, megtartásáért, akik életet adnak, akik keményen dolgoznak önmagukért, és családjuk fenntartásáért, akik helyt állnak a mindennapokban, akik leszerveznek a barátaik, vagy családtagjaik számára szinte bármilyen bulit, akik tisztaságot és rendet tartanak az otthonokban, akikhez szinte mindig lehet fordulni egy jó szóért, egy jó tanácsért!

Várunk szeretettel! Oszd meg minél több helyen! Köszönjük!

Részletes programismertetőért és ízelítő videóért kattints ide:

Facebook esemény:

Köszönöm megtisztelő figyelmedet!

Várunk szeretettel minden kedves érdeklődőt!!!

További szép napot kívánok szeretettel!

Tóth Tímea

Timcsi GyógynövényKert




ÉDESVÍZI ALGÁK

$
0
0
Mára egyre szélesebb körben terjednek el az algák, moszatok! Melyek kiváló hatással vannak szervezetünkre, és teljes értékű tápanyagnak számítanak!

Az édesvízi algák hatásosak vegetáriánus és vegán étrend, valamint ásványianyag-hiány esetén; fehérjeszegény táplálkozás mellett kiegészítésképpen, a szervezet immunrendszerének erősítésére.

A moszatoknak is nevezett algák különféle vízben élő organizmusok (növények vagy növényekhez hasonló élő szervezetek). Összetételük és tápanyagtartalmuk szerint az emberi táplálkozás szempontjából legértékesebbek a Chlorellaés Arthrospira fajhoz tartozó algák.
A Chlorella algákat a meleg éghajlati övezetek területén tenyésztik forrásvízben. Szaporítás és szűrés után szárítják, majd szárított formában használják fel gyógyszerek, kozmetikumok és élelmiszerek gyártásához. A Chlorella algák jellegzetes vonása az intenzív zöld szín, amely magas klorofilltartalmukra utal. A köznyelvben spirulinának nevezett, fonalszerű Arthrospira algák spirálra emlékeztetnek.
Ez a kék-zöld alga Afrikában, dél-Amerikában és Ázsiában fordul elő. Napjainkban ipari mennyiségben tenyésztik Kínában és Thaiföldön. Mindkét algafaj értékes ásványi anyag- és aminosavforrás, 60-70%-os fehérjetartalmukkal a leggazdagabb növényifehérje-forrásnak számítanak!
A DXN vállalat csoport pedig Malajziában tenyészti ezeket a kék-zöld algákat. Termékeik között megtalálható a Spirulina étrend-kiegészítő is, mely elsősorban a gyomor fájdalmak, emésztési problémák fő gyógyítója.

A Spirulina kék-zöld algáról itt olvashatsz bővebben:
http://gomba-egeszseg.blogspot.hu/2011/04/sprirulina-kek-zold-alga.html

Itt pedig meg is vásárolhatók a Spirulina étrend kiegészítők:
http://timcsi.egeszsegeskave.hu/termekek

Itt pedig online lapozható füzetecskében ismerkedhetsz meg ezzel a kis zöld erőművel:
http://static.dxneurope.eu/hu/termekismertetok/spirulina/

KOCKÁZATOK ÉS MELLÉKHATÁSOK NÉLKÜL
http://timcsi.egeszsegeskave.hu/termekek
Az algakészítmények tabletta vagy por formájában kaphatók a patikákban. Az algaport kevés gyümölcslével vagy zöldségfőzettel pépesre keverik. Ízében leginkább a szárított spenótra vagy lestyánra emlékeztet, a szervezetben rendkívül könnyen felszívódik. Mindmáig nem jegyeztek fel az alkalmazásukkal összefüggésben semmilyen mellékhatást, sem olyan esetet, amikor allergiás reakciót vagy intoleranciát okoztak volna.

Gyógyító hatás: Az édesvízi algákat tartalmazó készítményeknek az egészségre gyakorolt hatása azért rendkívül kedvező, mert különösen jól emészthetők, és változatos tápanyagokat foglalnak magukban. Egyes tápanyagok hiánya, egyoldalú táplálkozás vagy fogyókúra esetén az algák kiváló fehérje- és ásványianyag-forrásként szolgálnak.

ÖSSZETÉTEL - A mikroszkopikus méretű algák természetes fehérje- és ásványianyag-forrást alkotnak. 100 g friss spirulina masszában 60-70 g fehérje, 5-7 g zsír, 13-17 g szénhidrát, 1-3 g élelmi rost, 6-9 g ásványi anyag (főként magnézium, cink és szelén) található. Az algák ezenkívül B1-, B2-, B12- és E-vitaminban, valamint béta-karotinban (az A-vitamin előanyaga) bővelkednek.

Magas biológiai értékű fehérje - Az algák kiemelkedő tápanyagértékű fehérjeforrásnak tekinthetők. A szóban forgó fehérje mind a nyolc aminosavat tartalmazza, melyeket az emberi szervezet nem képes előállítani (exogén aminosavak). Vegetáriánus étrend vagy fogyókúra esetén az algafogyasztás révén juthatunk teljes értékű fehérjéhez.

Magnéziumban gazdag klorofill - A növények zöld színezőanyaga: a klorofill teszi lehetővé a fotoszintézis folyamatát, melynek során vízből és szén-dioxidból glükóz (vagyis szőlőcukor) keletkezik. A klorofill szerkezete kémiai szempontból a hemoglobin felépítését tükrözi, vas helyett azonban magnéziummolekulát tartalmaz, amely a szív és az izmok egészséges működéséhez nélkülözhetetlen nyomelem.

ÉRDEMES TUDNI - szigorú vegetáriánus étrend mellett a szervezetben B12-vitamin-hiány alakulhat ki. A hiányt már 1 kávéskanál spirulina készítmény kiegyenlítheti, hiszen ekkora mennyiség a szervezet napi szükségleténél ötször több B12-vitamint tartalmaz. Vegán táplálkozás esetén ugyancsak szükséges kiegészíteni vagy pótolni a B12-vitamin-bevitelt.

FELHASZNÁLÁS
Étrend-kiegészítőként - Szedjünk naponta 2-3 x 3-5 tabletta vagy 2-3 kávéskanál Spirulina platensist vagy Spirulina geitlerit. A hatékonyabb felszívódás érdekében a tablettát az étkezések között ajánlott bevenni kevés vízzel vagy zöldséglével. Egy-egy kúra 4-6 hétig tart, de mellékhatások nélkül folytatható tovább is.

A fogyókúra ideje alatt 
- 1 pohár (0,2 dl) paradicsom- vagy más zöldséglé
- 1 kávéskanál spirulinapor
A port a zöldséglében elkeverjük, és fokozott étvágy vagy gyomorgörcs jelentkezése esetén kis kortyokban megisszuk. A teljes értékű fehérje bevitele rövid időn belül csökkenti az éhségérzetet. Ez az ital az étrend mindennapos kiegészítésére is alkalmas.

Alacsony kalóriatartalmú zöld fűszeres krémtúró

Összekeverendő:
-1 mokkáskanál algapor
-250 g sovány túró
-fokhagyma és fűszersó ízlés szerint.

Stressz ellen - Fokozottan stresszes időszakban naponta 10-15 spirulina tablettát is szedhetünk 100 mg C-vitaminnal kiegészítve.
Ennek köszönhetően megnövekszik a szervezet teljesítőképessége, valamint a koncentrációs készség is nő. A spirulina emellett támogatja a stressz hatására legyengült immunrendszert.

SZEZÁMMAG - Fűszernövény-

$
0
0
Sesamum indicum

Az egynyári szezám valószínűleg Közép-Afrikából származik. A világ legrégebb óta termesztett olajos növényei közé tartozik. Az ókori Görögországban és Rómában gyakran termesztettek szezámot a konyhakertben. Népszerű ízesítőszere volt a kenyérféléknek. A szezámmagot a világ több részén is olyan szernek tekintik, amely energiát ad - a görög és a török gyalogos katonák gyakran vittek magukkal szezámmagot. A távol-keleti, valamint indiai gyógyító művészetben, az ájurvédában is gyakran felhasználják. Telítetlen zsírsavai hatásosak érszűkület, magas vérnyomás, cukorbetegség ellen, és megakadályozzák a vérrögök kialakulását. Magas kalcium-tartalma révén a szezám különösen fontos a gyermekek számára, akiknek kalciumpótlásra van szükségük a csontok növekedéséhez, valamint a csontritkulástól veszélyeztetett nők számára. A szezámmal ízesítenek mártásokat és leveseket, lehet adni házilag készült édességekhez és süteményekhez is. A szezámkrém (tahini) kenyérre kenve nagyon finom, a fekete szezámmal a szusit díszítik. A szezám egy keleti édesség: a halva fő alkotórésze.

SZEZÁMTEJ - 1 csésze szezámmagot kávéőrlőn daráljunk le (vagy mozsárban törjünk össze). Adjunk hozzá két csésze vizet, és habverővel vagy botmixerrel verjük addig, amíg tejszerűvé válik. Szűrjük le, és ízlésszerint édesítsük mézzel. Mivel a szezám értékes összetevői gyorsan oxidálódnak, a szezámtejet elkészítése után azonnal meg kell inni. Helyettesítheti atejet, és segíthet megfázás esetén.

Gyógyító hatás: A népi gyógyászat a szezámot a rehabilitációt elősegítő, valamint kímélően tisztító szerként tartja számon. Magja serkenti az étvágyat és az emésztést. Elősegíti a csontképződést, lassítja a csontritkulást, valamint a sejtek öregedési folyamatát.

HATÓANYAGA - A szezámmag csaknem 50%-át telítetlen zsírsavakat tartalmazó egészséges olajok teszik ki, ezért az egyik legfontosabb olajnövény. Értékesek a szezámban található szervessav-észterek is, valamint a rá jellemző antioxidánsok: a szezámol és a szezámolin. A magvakban protein, szénhidrát és élelmi rost is található. 100 g (kb. 7 evőkanál) hántolatlan szezámmag egy felnőtt ember csaknem egész napi kalciumadagját (kb. 1000 mg) biztosítja. Magja több vasat tartalmaz, mint a hasonló mennyiségű hús vagy belsőség, de emellett sok niacint (B3-vitamin), E- és A-vitamint, magnéziumot, cinket és rezet is találunk benne.


ÉRDEMES TUDNI - A magas vérnyomástól, magas koleszterin-szinttől szenvedő, stroke és infarktus után lábadozó betegeknek gyakran kellene szezámmagot használniuk a konyhában. Magas telítetlenzsírsav-tartalma miatt jótékonyan hat a vérerekre. a legtartalmasabbak a frissen őrölt magvak.

SZEZÁMFÁNK - 6 személyre
- 20 dkg szezámmag
-  5 dkg lágy margarin
-  3 tojás
- 12 dkg nádcukor vagy méz
-   2 dl tej
- 60 dkg liszt
-  1 tasak sütőpor
-  olaj a sütéshez

1. A margarint a tojással és a cukorral simára keverjük, majd a tejet beleöntjük.
2. A lisztet átszitáljuk, a sütőporral elkeverjük. Apránként a tojásos masszába dolgozzuk, amíg sima tésztát kapunk.
3. A sütéshez az olajat 180°C-ra előmelegítjük.
4. A tésztából pingpong labda méretű golyókat formázunk, a szezámmagban megforgatjuk, majd bő olajban kisütjük.
5. A kész fánkokat szűrőkanállal papírtörlőre szedjük, lecsepegtetjük. melegen, esetleg porcukorral meghintve kínáljuk.

ÁJURVÉDIKUS FELHASZNÁLÁS - Naponta négyszer együnk meg egy púpozott kávéskanál, kevés cukorral elkevert őrölt szezámmagot. Enyhíti a menstruációs panaszokat, növeli a férfiak potenciáját. A szezámolajos masszázs eltávolítja a szervezetből a méreganyagokat.

KONYHAI TIPPEK
-A boltokban kapható világos, aranyszínű és csaknem fekete szezámmag is. A sötét intenzívebb ízű, nincs keserű utóíze és a keleti konyha többre becsüli. A bioélelmiszereket árusító boltokban kapható hántolatlan szezámmag, amelynek magasabb a rosttartalma.
-A szezámmag csak száraz serpenyőben pirítva adja ki finom illatát. Sajnos pirítás közben számos értékes összetevő elvész, tehát gyógyászati célokra használjunk nyers szezámot.
-A pirított szezámmag dióízt ad a zöldséges, hal- és húsételeknek, valamint salátáknak. Megszórhatunk vele édes és sós süteményeket is. A pirított szezámmaggal készített müzli ideális reggeli gyermekeknek és fiataloknak az intenzív növekedés időszakában.
- A szezámvajként és -krémként is ismert tahini pépesített szezámmagból áll. Kapható bioboltokban, illetve keleti élelmiszereket forgalmazó üzletekben. A thinit lehet szendvicskrémként fogyasztani, vagy mártásként zöldségekhez, továbbá levest és szószt is készíthetünk belőle.
-Az enyhén diós utóízű szezámolaj értékes hozzávalója sok ételnek és salátának, sütésre azonban nem alkalmas, mivel 70°C fölött megváltoznak a tulajdonságai.



CICKAFARKTEA - Gyógytea

$
0
0
Achillea millefolium
A cickafarkhoz az a legenda kapcsolódik, amely szerint Afrodité istennő azt tanácsolta a görög hősnek, Achillesnek, hogy ezzel a növénnyel gyógyítsa a trójai csatában szerzett sebeit. Innen ered a cickafark latin neve, az Achillea millefolium.
Romantikusan "Vénusz szemöldökének" is nevezik - csak a leghatékonyabb gyógynövényeket szentelték egy-egy kiválasztott istennőnek. Tea formájában vagy fürdővízhez adva a cickafark enyhíti a menstruációs panaszokat, csökkenti a hüvelyi folyást, illetve hatásos hüvelygyulladás esetén.
Szabályozza a túl gyenge vagy túl erős havi vérzést. A cickafarkból nyert kék illóolaj, amely a kamillaolajhoz hasonlóan belsőleg és külsőleg is alkalmazható, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású. A cickafarkat általános gyengeségre, gyomor-, bél- és epehólyagpanaszokra, illetve vértisztításra ajánlják.

A TEA ELKÉSZÍTÉSE - Szórjunk egy bögrébe 2 kávéskanál cickafarklevelet, öntsük le forrásban lévő vízzel, és lefedve 15 percig hagyjuk állni. Minden étkezés előtt igyunk meg egy nagy csészével. A növények ismerői, például Sebastian Kneipp, azt ajánlották, hogy a különböző gyógyteákhoz adjunk 1 kávéskanál cickafarkat - javítja az ízüket, erősíti a hatásukat.

Gyógyító hatás: A cickafark illóolajának egyik hatóanyaga a kamillában is megtalálható: a gyulladáscsökkentő és fertötlenítő hatású kamzulén. A sebgyógyulást a cseranyagok segítik. Az achillein nevű keserű glikozid vérzéscsillapító és étvágygerjesztő hatású, enyhíti a gyomor- és epehólyagpanaszokat. A növény emellett görcsoldó és szabályozó hatást gyakorol a női nemi szervekre.

A kálium élénkíti a veseműködést - Magas kálium tartalma és fentebb említett értékes hatóanyagai révén a cickafark élénkíti a vese kiválasztó tevékenységét. A cickafarktea és a növénnyel készült teakeverékek ezért nélkülőzhetetlenek a tavaszi és őszi tisztítókúrák során.

Elállítja a vérzést, segíti a sebgyógyulást - A cickafark szigeteli a kisebb erek falát, ezért belsőleg és külsőleg is alkalmazható a vérzés elállítására enyhébb orr-, méh-, gyomor- és bélvérzés, illetve aranyér esetén. Igyunk meg naponta 3 csésze cickafarkteát. Makacsul vérző sebekre ezenfelül cickafarkteás borogatást is tehetünk.

ÉRDEMES TUDNI - A cickafarkteás borogatás enyhíti a menstruációs fájdalmakat. Tegyünk az alhasunkra egy, a lehető legmelegebb cickafarkfőzetbe mártott törölközőt és egy melegítő palackot. Fekvő helyzetben pihenjünk, amíg a borogatás ki nem hűl.

Emésztési panaszokra - A cickafarktea segít gyomorhurut, hányinger, étvágytalanság esetén. Élénkíti az emésztést, puffadáskor oldja a belek görcseit. Az epepanaszokat is enyhítheti. Igyunk meg naponta 3 csésze édesítetlen teát étkezések előtt. Emésztési panaszokra szintén hatásos a kamilla és a cickafark egyenlő arányú keveréke.

Szíverősítő bor - A vérkeringés javítására és a szív erősítésére érdemes gyógynövényes bort készíteni. 20-20 g cickafarklevél, galagonyavirág, fagyöngy- és citromfűlevél, továbbá egy rúd fahéj keverékét öntsük le 1 liter vörösborral. Jól lezárva 3 hétig hagyjuk állni, majd  szűrjük le. Mindennap igyunk meg belőle egy kis pohárral.

Gyenge erekre - Ha más növényekkel, például somkóróval, vadgesztenyével vagy árnikával keverjük a cickafarkat, az erősíti az érfalakat, enyhíti a gyulladásos állapotokat, meggátolja a visszerek kialakulását. Mindennap igyunk meg 3 csésze teát.

Fürdő női panaszokra - Öntsünk le 50 g cickafarklevelet 1 liter forrásban lévő vízzel, majd 20 percig hagyjuk állni. Szűrjük le, és öntsük egy kád vízhez. Egy 20-30 perces fürdő enyhíti az alhasi görcsöket, a hüvely gyulladásait, és csökkenti a folyás mennyiségét.

GYÓGYTEAKEVERÉKEK

Köhögésre - 40 g cickafarklevél, -20 g lándzsás útifű, - 20 g kakukkfű, -20 g körömvirág.

Magas illóolaj-tartalmának köszönhetően a keverék fellazítaja a letapadt váladékot és szigeteli a hörgőcskék hajszálereit. Igyunk meg naponta 3 csésze teát, amely úgy készül, hogy 1 púpozott kávéskanál keveréket leöntünk forrásban lévő vízzel.

Gyomorfájásra és -görcsre - 40 g cickafarklevél, -20 g kamillavirág, -20 g citromfű, -20 g édesköménymag.

Ez a keverék oldja a gyomor görcseit, megelőzi a gyulladásos állapotokat. Az édeskömény javítja a tea ízét, megszünteti a puffadást. Öntsünk le 1 kávéskanál keveréket forrásban lévő vízzel, és forrázás után azonnal igyuk meg, rögtön étkezés után.

Női panaszokra - 30 g cickafarklevél, -30 palástfű, -20 g libapimpó, -20 g egész fahéj.

Igyunk meg naponta 3x1 csésze teát, amely úgy készül, hogy 1 kávéskanál keveréket leöntünk 2,5 dl forrásban lévő vízzel. Legjobb, ha már néhány nappal a menstruáció előtt fogyasztjuk.








Gyermekláncfű - Fűszernövény

$
0
0
Taraxacum officinale

Pitypang, kutyatej, tejesfűvirág, barátfej - a gyermekláncfű megannyi tájnyelvi változata arról árulkodik, hogy a növény igen népszerű a népi gyógyászatban. A természetgyógyászat a pitypang gyökeréből, leveléből és virágából készült készítményeket alkalmaz. Segít reuma, köszvény, epebántalom és szembetegségek esetén. Nélkülőzhetetlen eleme a tavaszi tisztítókúrák során alkalmazott teáknak és salátáknak. Tudományos vizsgálatok igazolták hatóanyagainak gyógyhatását. A gyermekláncfüvet ezért epetermelési zavarok és emésztőrendszeri problémák - puffadás és emésztési zavarok - esetén használják. A természetgyógyászat felhívja a figyelmet a növény vizelethajtó hatására: a pitypang segít a vese- és a húgykövek eltávolításában. Ajánlott reumás és premenstruációs panaszok esetén is. Segít eltávolítani a szervezetből a vízfelesleget, és enyhíti a premenstruációs tünetegyüttesre jellemző panaszokat.

TAVASSZAL IDEÁLIS - A gyermekláncfűvlevéllel készült leves és saláta a tavasszal elkészíthető legegészségesebb ételek közé tartozik. A növény sok vitamint tartalmaz, amelyekhez friss zöldségek híján télen nem jutunk hozzá. A gyermekláncfű ezenkívül segít eltávolítani a szervezetből a vizet és a méreganyagokat. A természetgyógyászok ezért régóta beillesztetik a tavaszi erősítő és tisztítókúrákba.

Gyógyító hatás: A gyermekláncfű levele és gyökere elsősorban a gyomor- és a bélműködésre hat. Segít epebántalmak és emésztési zavarok esetén, serkenti a veseműködést, megelőzi a vesekövek kialakulását. Enyhíti a fájdalmas ízületi gyulladásokat, valamint a reumás ízületi gyulladáshoz, illetve a premenstruációs tünetegyütteshez kapcsolódó panaszokat.

HATÓANYAGOK - A pitypang főleg keserűanyagot tartalmaz, amely a májon keresztül serkenti az epetermelést, ezáltal javítja az étvágyat és az emésztést. Kumarin, szterol, csersav, fenolsav található benne, a növény virágában és levelében ezenkívül flavonoid is. Egészségügyi szempontból fontosak a benne található vitaminok és ásványi anyagok, pl. mint a kalcium, magnézium, foszfor, vas és különösen a kálium. Az ősz közeledtével a gyökere nagy mennyiségű inulint - egy speciális poliszacharidot - termel, amely a vastagbél baktériumai által feloldott rostként serkenti a bélműködést.

ÉRDEMES TUDNI - Aprítsunk fel 2-3 kávéskanál pitypanggyökeret, öntsünk rá 5 dl vizet, és forraljuk kb. 10 percig. Reumás ízületi gyulladás esetén minden étkezés előtt igyunk belőle egy kis pohárral.

Gyermekláncfű saláta

-20 dkg fiatal pitypanglevél
-20 dkg újburgonya
-2 szem mogyoróhagyma
-2 evőkanál fehérborecet
-só, fehér bors
-2 evőkanál napraforgóolaj
-2 evőkanál dióolaj

  1. A burgonyát héjában egy kevés vízben megfőzzük. Meghámozzuk, felkarikázzuk.
  2. A mogyoróhagymát apróra vágjuk, az ecettel elkeverjük, megsózzuk, megborsozzuk. Az olajakat habverővel összekeverjük.
  3. A pitypangleveleket megmossuk, átválogatjuk és megszárítjuk, esetleg felaprítjuk. A burgonyával és az öntettel összekeverjük, ha szükséges, ízesítjük.
Gyermekláncfű zselé 

500 g gyermekláncfű virágról szedjük le minden zöldjét, még a virág alsó részét is. Adjuk hozzá 1 citrom levét, meg annyi forralt vizet, hogy a virágokat ellepje. Hagyjuk állni 12 órán keresztül, majd egy kendőbe szedve csavarjuk ki a levét. Hámozzunk meg 3 narancsot, vágjuk kis kockákra, és forraljuk 10 percig a gyermekláncfű kivonattal és 1 mokkáskanál őrölt gyömbérrel. Zselésítő (befőző) cukorral keverjük zselés állagúra. Töltsük zárható üvegbe, és csavarjuk rá a fedelét.


KONYHAI TIPPEK

-Főzéshez elsősorban a növény finom fiatal levelét használjuk. Enyhén kesernyés, magas ásványianyagtartalmának köszönhetően kissé sós ízű.
-Sok latin kultúrájú országban, különösen Franciaországban készítenek salátát csak pitypanglevelekből, ami jól társítható paradicsom- vagy más salátákhoz, levesekhez és mártásokhoz. Finom szendvicskrémet kapunk, ha túróval elkeverjük. Nagyon ízletes az apróra vágott pitypanglevelekkel meghintett vajas kenyér is.
-Rövid ideig párolt fiatal levele sajátos tavaszi ízt ad húsételeknek, halételeknek és a túrónak.
-A pitypanglevelekkelízesíthetünk likőröket és gyógynövényes söröket is.
-A gyermekláncfű ecetben eltett bimbóit a kapribogyó ízletes és olcsó alternatívájaként használhatjuk fel.
-Levelét mindenképpen tisztítsuk meg felhasználás előtt: folyó vízben mossuk meg, majd jól szárítsuk meg.
-A pitypang felaprított levelét lefagyaszthatjuk télire. Terítsük szét egy tálcán, és tegyük a mélyhűtőbe. A fagyasztott leveleket tároljuk zárható edényben.

FŰSTIKE, ORVOSI - Fumaria officinalis

$
0
0
Hatásos az epe- és bőrbetegségek kezelésében.

Az orvosi füstike az ókor óta ismert gyógynövény. Májbetegségekre, a belek és a húgyvezeték görcsére, valamint bőrbetegségek enyhítésére alkalmazták. A füstike epehajtó hatását tudományos kutatások igazolták.

Jellemzők: A szétterülő szárú, kékeszöld, kétszeresen szárnyalt és nyeles levelű növény a mákfélék családjába tartozik. Sötét csúcsú lila virága füzéres virágzatot alkot. A növény a 40 cm-es magasságot is elérheti. A füstikének csípős, kesernyés-sós íze van.

Előfordulás - A füstike egész Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában elterjedt. Leginkább agyagos, lúgos talajon nő. Makacs gyomnövényként fordul elő parlagföldeken, elhanyagolt területeken, útszéleken és réteken, valamint parkokban és kertekben.

Gyógyászati alapanyag - Gyógyászati célokra a növény föld feletti részét használják fel. Virágzáskor szokták gyűjteni.

HATÓANYAGOK -  A füstike számos alkaloidot tartalmaz, amelyek közül a legfontosabb az epehajtó protpin (furmarin). Tartalmaz flavonoidokat, növényi nyálkát, keserűanyagot és különféle növényi savakat (pl. fumársav vegyületeket), amelyeket pikkelysömörre szoktak használni.

Felhasználási javaslat - A füstikét görcsökkel járó krónikus és akut epebetegség esetén alkalmazzák. Görcsoldó hatása mellett szabályozza a túl erős és a túl gyenge epekiválasztást. Segít az epebetegség által kiváltott migrén, zsírézékenység, émelygés és székrekedés esetén is. A népi gyógyászatban a gyógynövényt vértisztítóként használják. Lemosás, borogatás formájában külsőleg alkalmazva bőrkiütés esetén használják. Ez utóbbival kapcsolatos hatását a növény valószínűleg a fumársavnak köszönheti.

ÉRDEMES TUDNI - A füstikéből készült készítményekkel történő kezelést csak orvosi felügyelet mellett szabad végezni, mivel hatóanyagai nagy mennyiségben mérgező hatásúak. Az előírt mennyiséget tilos túllépni, elelnkező esetben görcsös hasfájást, hasmenést, sőt szívműködési zavarokat is okozhat.

FELHASZNÁLÁS 

Forrázat - Szórjunk egy bögrébe 1-2 kávéskanál füstikét, és öntsünk rá gyöngyöző, forrásban lévő vizet. 10 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. A frissen elkészített forrázatot fél órával a főétkezés előtt fogyasszuk (legfeljebb 10 napig) az epekiválasztás serkentésére és étvágyjavításra, illetve használjuk a pattanásos bőr lemosására.

Tinktúra - A friss, feldarabolt növényt azonos tömegű tiszta (70%-os) szesszel öntsük le. 10 nap múlva szűrjük le. A tinktúrából 1 kávéskanállal fogyasszunk fél órával az étkezés előtt.

Tavaszi kúra - Más gyógynövényekkel, gyermekláncfável, árvácskával, citromfűvel és nyírfával együtt a füstike kiváló összetevője az anyagcserét serkentő, méregtelenítő és vizelethajtó tavaszi kúrának. Az azonos arányban összekevert gyógnyövényekből készült forrázatot legfeljebb 14 napig fogyaszthatjuk.

Készítmények - A növényből készült száraz kivonat gyógyszertári epehajtó készítményekben található meg. Ezeket orvos felügyelete mellett fogyasszuk, főétkezések előtt.




FEKETEÜRÖM-TEA - Gyógytea

$
0
0
A fekete ürömmel (Artemisia vulgaris) útszéleken, vízfolyások partján, legelőkön találkozhatunk. A híres római polihisztor, Plinius fáradt lábak borogatására javasolta egykor ezt az aromás növényt. Az antikvitás korában az ürömfüvet Artemisz istennőnek ajánlották, aki a görögöknél a vadászat és a termékenység istensége, valamint a szülő nők védelmezője volt. Akkoriban a fekete üröm tehát női panaszok enyhítésére szolgált. A druidák ezzel szemben a nyári napforduló idején övet fontak belőle, melyről úgy hitték, hogy erőt és állóképességet kölcsönöz a viselőjének. A feketeüröm-tea hatás tekintetében nagymértékben hasonlít a fehér ürömből készült forrázatra, bár annál valamivel gyengébb hatásfokú. Segítséget nyújt emésztési zavarok esetén, különösen zsíros ételek fogyasztását követően, serkenti a gyomor nedv és az epefolyadék termelődését, hasmenés esetén tisztítja a beleket. A népi gyógyászatban kimaradó havi vérzés esetén, a menstruációs fájdalmak enyhítésére, valamint a szülés megindulásának elősegítésére alkalmazzák a fekete üröm főzetét.

A TEA ELKÉSZÍTÉSE - Egy bögrébe 1 púpozott evőkanál friss vagy szárított fekete üröm füvet szórunk, forrásban lévő vízzel leöntjük, majd fedő alatt kb. 2 percig állni hagyjuk. Ha a tea gyomorerősítő és -nyugtató hatását kívánjuk kihasználni, igyekezzünk megbarátkozni a forrázat keserű ízével, és ne édesítsük. Lassan kortyolgatva igyunk meg belőle naponta 2-3 csészével.

Gyógyító hatás: A fekete üröm illóolajában több mint 100 összetevő mutatható ki, melyek közül a legfontosabb a cineol, a tujon és a kámfor. A növény erősítő, fertőtlenítő és gyomornyugtató hatása az illóolajnak és a keserű anyagoknak köszönhető. A fekete ürömben található csersavak hasmenés és aranyér esetén nyújtanak enyhülést. A gyógynövényből készült főzet elősegíti a menstruációs vérzés jelentkezését, támogatja a szülés megindulását, továbbá csillapítja a méhgörcsöket.

A keserűanyagok már a szájban kifejtik hatásukat - A keserű anyagok már a szájüreg nyálkahártyájával érintkezve működésre ösztönzik az idegrendszer azon részét, melynek feladata a hasüregi szervek vérkeringésének serkentése, vérellátásának támogatása. Ennek nyomán a gyomor több emésztőnedvet választ ki, így hatékonyabban képes megemészteni a táplálékot.

Léleknyugtató tea - A feketeüröm-tea ideg- és léleknyugtató hatású. Fogyasztása javasolt ingerlékenység, depresszió, nyugtalanság és álmatlanság esetén.
ÉRDEMES TUDNI - Ha átfázott a lábunk, vagy sokat gyalogoltunk, jó szolgálatot tehet a meleg lábfürdő, melyhez 2 nagy csésze feketeüröm-forrázatot öntünk. A víz javasolt hőmérséklete 38°C.

FELHASZNÁLÁS

- A bél baktériumflórájának zavara esetén - Az emésztést bélbaktériumok milliói segítik elő. Amennyiben kórokozó mikroorganizmusok vannak a belekben, vagy a hasznos baktériumok száma csökken, rothadás, erjedés indul be. Ennek eredményeként hányinger, hasmenés, székrekedés vagy rossz szájszag léphet fel. A fekete ürömből készített tea megakadályozza a rothadást, tisztítja a beleket. A fent említett panaszok esetén fogyasszunk naponta 3x1 nagy csésze forrázatot.

-Bedörzsölés feketeüröm-tinktúrával - Izomláz, a lábizmok húzódása és kimerültsége esetén gyors enyhülést nyújthat a feketeüröm-tinktúrás bedörzsölés. 50 g szárított fekete ürmöt felöntünk 2 dl 60%-os tiszta szesszel, majd sötét falú palackba töltve lezárjuk. Az üveget időnként felrázzuk, 2 hét elteltével a keveréket leszűrjük. A tinktúrával naponta 2-3-szor bedörzsöljük a fájó testrészeket.

-Menstruációs zavarokra - A feketeüröm-tea serkenti a havi vérzést, ha túlságosan gyenge, továbbá csillapítja a menstruációs görcsöket. Naponta 3-szor igyunk meg 1 csésze teát. Szintén hasznos lehet a fekete üröm forrázatának hozzáadásával készített ülőfürdő.

FIGYELEM!

A fekete üröm teája méhösszehúzódásokat okozhat, illetve megindíthatja a szülést, az alkalmazását ezért terhesség idején kerülni kell.

GYÓGYTEAKEVERÉKEK

-Meghűlés hatására kialakuló hólyaghurut ellen - 40 g fekete üröm, - 30 g medveszőlőlevél, - 20 g nyírfalevél, - 10 g csipkebogyó.
Átmossa a húgyutakat, javítja a hólyag és a vesék vérellátását. 1 evőkanál keveréket felöntünk forrásban lévő vízzel. A teát forrón igyuk, naponta háromszor.

-Idegnyugtatásra - 40 g fekete üröm, - 20 g golgotavirág, - 20 g citromfűlevél, - 20 g hársvirág.
A fenti gyógynövény-kombináció erősíti az idegeket. Segítséget nyújt emésztési zavarok ellen, oldja a szorongást, fokozza a koncentrálóképességet. 2 kávéskanál keveréket leforrázunk 2 dl forrásban lévő vízzel, és azonnal fogyasztjuk.

-Emésztési bántalmak ellen - 40 g fekete üröm, - 30 g édesköménymag, - 20 g borsmentalevél, - 10 g kamillavirág.
Ez a tea emésztési problémák enyhítésére szolgál, ha a panaszokhoz szélszorulás, hasmenés és rossz közérzet társul. 1 kávéskanál keveréket felöntünk 2 dl forrásban lévő vízzel. Naponta háromszor, étkezések után fogyasztjuk.


KERTI IZSÓP - Kertünk gyógyszertára

$
0
0
Hyssopus officinalis



Igazoltan hatásos emésztő- és légzőszervi panaszok kezelésében valamint vizelet hajtó és izzadás csökkentő szerként.

A virágzó kerti izsóp elágazó, mutatós félcserjét alkot, mely leginkább a levendulára emlékeztet. Apró kék virágai a levelek tövében ülnek, a részben elfásodott szár csúcsán sorakozva. A kerti izsóp az árvacsalánfélékhez tartozó évelő növény. Őshazája Európa délkeleti térsége, Észak-Afrika és Ázsia nyugati része. Elnevezése egy héber szóból ered, melynek jelentése "szent fű" - az ókorban szentélyek tisztítására szolgált, valamint a leprások használták rituális mosakodáshoz. Az izsóp illóolajokat, keserű anyagokat és csersavakat tartalmaz, ezért ez étvágy és a vérkeringés serkentésére, továbbá emésztési zavarok és krónikus felső légúti megbetegedések kezelésére alkalmazzák. Ezenkívül torok gyulladás esetén a szájüreg öblögetésére is alkalmas. Az izsóp levél hajtásait levesek, saláták és mártások fűszerezésére is használják, egyes likőröket és borokat (vermut) pedig izsópolajjal ízesítenek.

TALAJ / TERMESZTÉS

-Hogy minden virága kinyíljon, napos helyen kell növekednie.
-Laza, száraz és enyhén meszes talajt igényel.
-A nem túl méretes félcserje 30-40 cm-es magasságot ér el.

VII-VIII-IX
A levelek és a virágok begyűjtését júliustól szeptemberig végzik. Az ételek fűszerezésére szánt fiatal hajtáscsúcsok egész nyáron át szedhetők.

Az ókorban szent fűnek tartották az izsópot, melyet rituális célokra használtak fel. A Biblia is megemlíti több helyen, főként tisztálkodási ceremóniák leírása kapcsán, valamint a lepra gyógyításában fontos szerepet játszó tisztálkodási kúra elemeként.


Jellemzők: A kerti izsóp egyenes ágak alkotta félcserje. Az olajmirigyek sűrűn borítják keskeny, lándzsa alakú leveleit. Ezek összemorzsolva kellemes, balzsamos illatot árasztanak. Kékeslilás vagy fehéres színű virágai júliustól szeptemberig nyílnak.

GONDOZÁS
A növény a laza, áteresztő talajt kedveli. A szárazságot jól tűri, csupán hosszabb aszályos időszakok után kell öntözni. Nem teljesen télálló; elfagyott hajtásait tavasszal le kell metszeni. Mivel az izsóp érzékeny a gyomok jelenlétére, érdemes rendszeresen gyomlálni. A talajban lévő tápanyagokat gyorsan elhasználja, ezért tavasszal és ősszel forgassunk komposztot a földjébe. Az izsóp házi kerti termesztésre tökéletesen alkalmas.

BEGYŰJTÉS ÉS FELDOLGOZÁS
Az izsóp levelét és virágát júliustól gyűjtik be, vagy lemetszik a felső hajtásokat, melyeket ezután csokorba kötve, szellős helyen függesztenek fel.
A növényhez lehetőleg minél kevesebbszer érjünk hozzá, szárítás után pedig azonnal töltsük jól záródó edénybe, így szinte semmit nem veszít majd finom aromájából.

FELHASZNÁLÁS
A pikáns zamatú virágok és levelek húsos és egytálételek ízesítésére szolgálnak - mint például a bableves -, vagy pástétomok, pecsenyék, saláták és mártások fűszerezésére. A növény virágával mutatósan díszíthetünk különböző ételeket. Az izsópot étvágy serkentésre, emésztési panaszok és torokgyulladás ellen alkalmazzák tea, tinktúra, szirup vagy illóolaj formájában. Figyelem: Az izsópolajat óvatosan adagoljuk, használata ugyanis időnként görcsök kialakulásához vezethet.

ÉRDEMES TUDNI
A konyhakerti zöldségek közé ültetett izsóp elriasztja a káposztalepkét a káposzta és más leveles zöldségek közeléből. A lepke rajzási időszakban háromszoros hígítású izsópos komposztlével is befújhatjuk a növényeket: 1 kg friss izsópot felöntünk 10 liter vízzel, és kivárjuk, amíg erjedni nem kezd.

HOGYAN TERMESSZÜK
A kertbe általában 1-2 palántát érdemes venni, melyeket tavasszal vagy nyár elején ültetünk el. Magról is vethetjük, amely csíraképességét két éven át megőrzi. Az izsópot szélvédett helyen kell nevelni, mediterrán növényként ugyanis nem télálló. Rendkívül mutatós dísze lehet a kertnek vagy az erkélynek.

-Közvetlen magról vetés

1. Márciusban vagy áprilisban előkészítünk egy palántázó földdel töltött tálat.
2. elvetjük a magot, finoman belenyomkodjuk az előzőleg alaposan megöntözött földbe.
3. Meleg, világos helyen a magok 7-10 napon belül kicsíráznak.
4. Amikor a csíralevelek után megjelennek az első valódi levelek, a palántákat nagyobb szerepekbe szétültetjük.
5. A fagyosszentek követően a növényeket kiültethetjük az erkélyre vagy a kertbe.

SZAPORÍTÁS

-Gyökérosztás
Az izsópot nagy mennyiségű földdel együtt ássuk ki, majd karógyökerét áztassuk 2 órán keresztül. A hajtásokat félig kell visszametszeni, a növényt magát pedig 2-3 példányra osztani és egyenként elültetni.

-Dugványozás
Júniustól kb. 7 cm hosszúságú hajtásokat vágunk le a szárcsomó alatt. A dugványokat tőzeg és homok keverékével töltött cserépbe tűzzük. A gyökereztetéshez ideális egy északi ablak, ahol a hőmérséklet 18-20°C.







SÓSKA - Fűszernövények

$
0
0
Rumex acetosa


A keserűfűfélék családjába tartozó sóska, a rebarbara közeli rokona, már az ókorban és a középkorban is imert volt gyógynövényként. Nagy Károly rendelete szerint a kolostorokban kötelező volt a sóska termesztése. A középkori orvosok még a pestist és a kolerát is megpróbálták sóskával gyógyítani.

Ma a természetgyógyászat elsősorban étvágygerjesztőként, emésztésjavítóként és vizelettartási problémák esetén alkalmazza a növényt. A májra is jótékony hatást gyakorol. Magas vastartalma révén a növény ezenkívül elősegíti a vérképzést és a vér kitisztulását.
A sóska forrázatot külsőleg és belsőleg is lehet alkalmazni, enyhíti a bőrbetegtségeket, illetve a rovarcsípés utáni viszketést.

A sóskagyökeret élelmiszermérgezés, fertőzéses hasmenés, túlzott bélfementáció (gázosodás, puffadás) és vérszegénység esetén szokták felhaszanálni. A nép gyógyászatban porított gyökerét szórják a felszíni sérülésekre és fekélyekre. Az ízletes növényt a konyhában is előszeretettel használják.

TAVASZI SÓSKAKÚRA
A vadon előforduló növény a tavasz előfutárai közé tartozik: finom, savanykás levelei már márciusban vagy áprilisban kibújnak a földből. A természetgyógyászok a tavaszi méregtelenítő kúrákban szokták alkalmazni fiatal hajtásait. A sóska sok C-vitamint tartalmaz, amely erősíti az immunrendszert. Enyhén vizelethajtó és méregtelenítő hatású.

Gyógyító hatás: A sóska vértisztító hatású, és elősegíti a vérképzést. Mivel enyhén vizelethajtó, ideális összetevője minden tavaszi kúrának és méregtelenítő diétának.
Serkenti az étvágyat, hatásos vashiány és vérszegénység esetén. A sóskaleveléből készült forrázat fertőtleníti a szájüreget, a keléseket és a nehezen gyógyuló sebeket.

HATÓANYAGOK
100 g sóskában kb. 8,5 mg szerves vasvegyület található, 3,5%-nyi sóskasavat és flavon-glikozidot tartalmaz. Ezenkívül 47 mg C-vitamint tartalmaz, ami hozzávetőleg a napi szükséglet fele. Ízletes levelében keserűanyagok is találhatók, amelyek serkentik a máj, a gyomor és az egész emésztőrendszer működését, továbbá méregtelenítő hatásúak.

FIGYELEM!
A sóskát fogyasszuk frissen, de ne túl nagy mennyiségben. Levelében oxálsav található, amely kalciummal oldhatatlan vegyületet képez. A sóskát tilos fogyasztani reumára és vesekőre való hajlam esetén.

ÉRDEMES TUDNI
A sóskalével eltávolíthatjuk a rozsda-, penész- és tintafoltokat, tisztíthatunk vele ezüstből készült edényeket és evőeszközöket.

KONYHAI TIPPEK

-A sóska a tavasz első zöldségféléi közé tartozik. Már márciustól szedhetjük.

-Levele frissítő, savanykás, enyhén csípős ízű. Salátákhoz és főzéshez csak friss hajtásokat használjunk. az idősebb levelek egyre savasabbak, utóízük keserű.

-A sóskaleveleket salátákhoz, levesekhez és könnyű halételekhez adhatjuk, túrókrémben és zöldséges mártásokban használhatjuk fel.

-A sóska fontos hozzávalója a híres frankfurti zöldmártásnak.

-Fontos, hogy a sóskát ne főzzük túl hosszú ideig, mert elveszíti az aromáját.

-Európa számos országában, pl. Franciaországban és Angliában népszerű a francia sóska (Rumex scutatus) - íze enyhébb és kissé citromos.

-A szárított sóska elveszíti az aromáját, ezért jobb, ha lefagyasztjuk, ha télen is élvezni szeretnénk a belőle készült finom levest. A feldarabolt sóskát röviden előfőzzük, összeturmixoljuk, és kis adagokban lefagyasztjuk.

-A sóskával jól lehet gyapjót feszteni. A felhasznált páctól függően színezés után az élénksárga és a zöld közötti árnyalatot kapunk.

Vashiány esetén
100 g sóska kb. 8,5 vasat tartalmaz. A napi szükséglet 10-15 mg vas fedezi. Ha ebből az ásványi anyagból a szervezet nem jut elegendő mennyiséghez, vérszegénység léphet fel. A sóska tehát kifejezetten ajánlott azoknak a nőknek, akik az erős menstruációs vérveszteség következtében vashiánytól szenvednek.

Sóskamártás >>>

Kép forrása: egeszsegtukor.hu
fogyokura.network.hu

VÍZITORMA - Fűszernövény

$
0
0
Nasturtium officinale


A vízitormát gyógynövényként már az ókorban is nagyra értékelték. A káposztfélék családjába tartozó, források, patakok, folyók mentén előforduló növény botanikai neve a latin nasus tortus (szó szerint "elgyötört orr") kifejezésből származik, és a növény csípős illatára utal. A rómaiak szerint fokozza a vágyat, a görögök szerelmi bájitalokhoz adták a magjait.

A 16. században szintén kihasználták a vízitorma stimuláló hatását, illetve vértisztító képességet tulajdonítottak neki, gyomorerősítőnek, étvágygerjesztőnekés vízhajtónak tekintették. Az újkori orvoslás igazolta a növény gyógyító hatását, a szakértők többek között tisztítókúrák támogatásához ajánlják.

A tudományos kutatások emellett alátámasztották az antioxidánsokban gazdag vízitorma "fiatalító" hatását is. Mindennapos használata késlelteti az örgedési folyamatokat, sőt egyes esetekben kisimítja a már kialakult ráncokat. A vízitorma túlzott fogyasztása azonban irritálhatja a húgyutakat.

FINOM ÉS EGÉSZSÉGES

A vízitorma kiválóan illik salátákba, például fiatal pitypanglevél, paradicsom vagy vörös cikória közé keverve. Apróra tépkedve túrókrémet, krumplisalátát vagy vajas kenyeret ízesíthetünk vele. Hatóanyagai élénkítik az emésztőnedvek termelését, és jó hatással vannak az emésztőcsatornára. A vízitorma nagy mennyiségű jódot tartalmaz, ezért egyes pajzsmirigybetegségekre is ajánlják.

Gyógyító hatás:A vízitorma mustárolaj-vegyületei tisztítják a vért és fokozzák az epehólyag, a vese, a máj tevékenységét, élénkítik az anyagcserét. A növény erős vízhajtó és lázcsillapító hatású.
Természetes antibiotikumként megfékezi a baktériumok szaporodását, megelőzi a megfázást, továbbá visszérre és reumára is ajánlott. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a mustárolaj-vegyületek a daganatmegelőzésben is szerepet játszanak.


HATÓANYAGOK

Az A-, E-, K-, D- és C-vitaminon kívül a növény nagy mennyiségű nyomelemet is tartalmaz, például jódot, káliumot, vasat és kalciumot. A friss növény gazdag az enyhén irritáló és fertőtlenítő hatású mustármagolajban, cser- és keserűanyagokban.

ÉRDEMES TUDNI

A vízitorma leve segít epeproblémák esetén, külsőleg pedig bőrproblémák, pattanások, kiütések, ekcéma kezelésére szolgál. Keverjünk össze 1 rész friss vízitormalevet 4 rész vízzel, és fogyasszunk el napont néhány alkalommal 3 kávésknaál folyadékot. ez az oldat bőrápoló tonikként is használható.

Tea a jobb emésztésért - szórjunk egy bögrébe egy marék vízitormalevelet, öntsük le forrásban lévő vízzel, és 5-10 percig hagyjuk állni. Reggel éhgyomorra igyunk meg egy csésze forrázatot.

KONYHAI TIPPEK

- Vásárláskor mindig olyan vízitormacsokrot válasszunk, amelynek levelei egységesen sötétzöldek és frissek. Kicsit húzzuk szét a csokorban található szárakat - ha a belül lévő levelek sárgák, a vízitorma már nem friss.
- A vadon növő vízitorma Magyarországon védett, de a növény termesztett változata is hozzáférhető (a legjobb, ha magunk termesztjük). Egyre gyakrabban kapható ökoboltokban és gazdaságokban. Sokszor csokorban árulják. Tisztítás után nagyjából a vásárolt mennyiség fele marad meg. A gyökereket és a vastag szárakat el kell távolítani.
- Hogy megőrizzük az aromáját, ne tépkedjük túl apróra a leveleket.
- A vízitormát nem kell túl hosszan főzni, ezért csak az utolsó percekben adjuk az ételhez. Salátákhoz vagy egyéb hideg fogásokhoz nyersen a legjobb.
- A vízitormát, akárcsak a többi leveles növényt, a lehető legfrissebben fogyasszuk. Ne tároljuk egy napnál tovább, különben túl sok hatóanyagát veszíti el. Ha mégsem használjuk fel azonnal, egy tálban alaposan öblítsük le, rázzuk le róla a vizet, gyökereivel lefelé állítsuk vízbe, és tegyük a hűtőbe. Ha gyökerestől nedves törölközőbe tekerjük az egész növényt, a hűtőszekrény zöldséges ládájában tovább eláll.

Vízitormaleves>>>


SZEMVIDÍTÓFŰ - Euphrasia rostkoviana

$
0
0

Gyulladt, fáradt szemre.

A neves Paracelsus a növény virágának alakjából következtette ki a különböző szembetegségekre gyakorolt jótékony hatását. Nálunk minden névváltozata csak a pozitív tulajdonságait emeli ki, pedig valójában félparazita, ugyanis más növények gyökeréből szerzett tápanyagokból él.

Jellemzők: A vajvirágfélék családjába tartozó szemvidítófűnek több mint 200 változata van. 20-30 cm magasra nő. Virága kellemes, de gyenge illatú. A növény szára, levele fűszeres, enyhén gyantás ízű. Életmódja szerint félparazita, más mezei növények gyökerén élősködik. Mivel nincs szerteágazó gyökérzete, könnyű kitépni a földből.

Előfordulás - A szemvidítófű egész Európában megtalálható, hazánkban is meglehetősen gyakori.  réteken, lápokon, nedves legelőkön nő.

Gyógyászati alapanyag - Gyógyászati célokra a virágzás ideje alatt leszedett teljes növényt felhasználják. Néhány készítmény előállításához csak a virágbimbókat dolgozzák fel.


HATÓANYAGOK

A szemvidítófű többek között glikozidokat (aukubint), flavonoidokat, csersavat, kumarinszármazékot, ásványi sókat és némi illóolajat tartalmaz.

FELHASZNÁLÁS

A szemvidítófüvet a népi gyógyászatban és a homeopátiában szemfürdő, borogatás, valamint szemgyulladás esetén szemcsepp formájában alkalmazzák.
Szemhéjszéli és kötőhártya-gyulladás, továbbá árpa esetén is használatos. A szrmvidítófű forrázattal készült pakolásnak köszönhetően gyorsabban gyógyulnak a szem kisebb sérülései. A belőle készült forrázat belsőleges használata elősegíti a gyomor működését. A növényt felhasználja ak ozmetikai ipar: a szemkörnyékápoló krémek egyik alkotórésze.

Tea - 1 kávéskanál apróra vágott szemvidítófüvet forrázzunk le 1,5 dl vízzel. Kb. 10 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Emésztési zavarok esetén igyunk meg belőle naponta 2-3 csészével. Külsőleg napi 3-4 alkalommal a szem öblítésére használjuk.

Főzet - 5 g apróra vágott növényre öntsünk 1 dl hideg vizet, forraljuk fel, és 2 percnyi forralás után apró lyukú szűrőn szűrjük le. Külsőleg pakolásokhoz é a szem öblítéséhez használjuk. A kezelést naponta 3-4 alkalommal ismételjük.

Késztermékek - Szemvidítófűvel készült szemcseppet és kenyőcsöt a gyógyszertárakban kaphatunk.

Borogatás - 5 g szárított szemvidítófűre öntsünk 0,5 dl meleg vizet, és hagyjuk állni 10 percig. A nedves pépet tegyük gézlapra, és helyezzük az árpára.

Tinktúra - 100 g friss vagy szárított gyógynövényre öntsünk 3 dl alkoholt, és zárt edényben hagyjuk állni 10 napig. Szűrjük le, majd töltsük át egy sötét üvegbe. Kötőhártyagyulladás esetén hígítva alkalmazzuk a szem átmosására.

Bor - 100 g szemvidítófűre öntsünk 3 dl meleg vörösbort, és ledugaszolva hgyjuk állni 14 napig. A látás és agyomorműködés javítására igyunk meg belőle naponta egy kis pohárkával.

ÉRDEMES TUDNI
Ha a legelőn nagy mennyiségű szemvidítófű található, a benne lévő egyik glikozid az ott legelő tehenek mérgezését okozhatja. Ilyenkor a tehenek tejét sem mginni, sem feldolgozni nem szabad.



CSALÁNTEA - Urtica dioica

$
0
0

A csalánt - melyet régen elsősorban afrodiziákumként ismertek, később pedig egy időre elfelejtettek - sokáig nem tekintették gyógynövénynek.
Levelei érintésre kellemetlen égető érzsét és viszketést váltanak ki a bőrön. Ugyanakkor éppen a csalánszűrökben található, égető hatású vegyület tartalmazza a csalán egyik legfontosabb hatóanyagát. A reumában szenvedő betegek testét mind a mai napig csalánnal dörzsölik be (csapkodják). A kezelés eredményeként az eljárásnak alávetett testrészek vérellátása megélénkül, a pnaszok enyhülnek. A npi gyógyászatban méregtelenítő és tiszító hatását használják ki.
A csalánlevél a tavaszi tisztítókúrák során alkalmazott vértisztító gyógyteák állnadó összetevője.
A gyökeréből készített tea serkenti a vizelettermelést, és ezzel enyhíti a prosztata-megnagyobbodás tüneteit. A csalán mindezeken túl vitaminokat és ásványi anyagokat, például kovasavat, káliumot és vasat tartalmaz.

VIZELETHAJTÓ HATÁSÚ

A csalántea serkenti az emésztést, ezenkívül vizelethajtó hatású. Egy bögrébe 2-3 kávésknaál szárított csalánlevelet szórunk, lobogva forró vízzel felöntjük. A forrázatot lefedve 5-10 percig állni hagyjuk. Naponta kétszer fogyasszuk lassan kortyolgatva, étkezések után fél órával. A teát ízlés szerint édesíthetjük egy kevés mézzel.

Gyógyító hatás: A csalán fő hatóanyagai közé tartozik az acetilkolin, a hisztamin, a klorofill, egyes enzimek, növényi hormonok, ásványi sók, természetes savak, többek között a hangyasav és a csersav, valamint bizonyos vitaminok. Ez az összetevő-kombináció vérképző és vizelethajtó hatású, tisztítja a vért, méregtelenít, csökkenti a vérnyomást, serkenti az anyagcserét, továbbá támogatja az emésztést. Hatékonyan alkalmazható reuma, vérszegénység és köszvény esetén, A csalánból készült főzetet mindemellett külsőleg is alkalmazzák, haj- és bőrápolásra.

VITAMINOK ÉS ÁSVÁNYI ANYAGOK

A csalántea nyáron kitűnő szomjoltó, mely sok értékes tápanyagot tartalmaz. C-vitaminnal és létfontosságú ásványi anyagokkal (kálium, kacium, kovasav) látja el a szervzetet, serekenti az anyagcserét. Vizelethajtó tulajdonságának köszönhetően a vért és a bőrt egyaránt megtisztítja a méreganyagoktól.

VIGYÁZAT!

A csalánkúra nem tarthat tovább nyolc hétnél. Vesebetegség, veseelégtelenség vagy szívgyengeség fennállása esetén konzultáljunk orvosunkkal, mielőtt csalánkúrába kezdenénk.

FELHASZNÁLÁS

- A csalántermés serkenti a tejkiválasztást. A csalán terméséből készített tea szoptatós anyáknál fokozza a tejkiválasztást. A mozsárban összetört csalántermést mézzel és vízzel is kikeverhetjük. Ebből fogyasszunk naponta 3x2 kávéskanállal.
- Csalánlevéltea reumatikus fájdalmakra. A csalánlevélből készült tea vagy a vértisztító gyógynövénykeverék valamelyest késleltetheti az ízületekt elhasználódását, mérsékelheti a panaszokat.
- Csalánfőzet hajhullásra. 20 dkg felaprított csalán 5 dl vízben, 5 dl ecet hozzáadásával 20 percig főzünk. A főzetet sűrű szitán átszűrjük, és naponta kenegetjük vele a fejbőrt. A csalán hatóanyagai javítják a fejbőr vérellátását. Hajmosás után a haj öblítéséhez is használhatunk csalából készült forrázatot.
- Vesehomok megelőzésére. Egy bögrébe 3-4 kávéskanál csalánt szórunk, lobogva forró vízzel felöntjük. A forrzázatot 10 perc elteltével átszűrjük. Naponta háromszor igyunk meg egy csésze frissen elkészített teát.
- Prosztatapanaszokra - Ha az orvos másként nem rendeli, naponta igyunk meg 2-3 césze csalángyökérteát. Egy bögrébe 1 kávésknaál durvára aprított csalángyöekret szórunk, lobogva forró vízzel felöntjük. 5-10 percig állni hagyjuk.

GYÓGYTEAKEVERÉKEK

Vértisztító gyógytea 

- 20 g csalánlevél
- 20 g gyermekláncfű
- 20 g mezei zsurló
- 20 g nyírfalevél
- 20 g csipkebogyó

Ez a gyógyfűvkeverék kiválóan alkalmas tavaszi tisztítókúrához. Enyhe vízhajtó tulajdonságának köszönhetően segít megszabadulni a szervezetben felgyülemlett méreganyagoktól.

Reumatikus panaszokra

- 40 g csalánlevél
- 20 g réti legyezőfű
- 20 g ördögcsáklya
- 20 g fűzfakéreg

3 evőkanál gyógyteakeveréket 5 dl lobogva forró vízzel feöntünk, 5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A forrázatból három héten kersztül naponta 2-3-szor fogyasszunk 1 csészével. 10 napos szünet után a kúrát megismételjük.

Általános erőpsítésre

- 20 g csalánlevél
- 20 g cickafark
- 20 g orbáncfű
- 10 g kis ezerjófű
- 20 g borókabogyó
- 10 g bormenta

Egy bögrébe 1 kávéskanál keveréket szórunk, lobogva forró vízzel felöntjük, állni hagyjuk. Étkezés után fél órával, lassan kortyolgatva fogyasztjuk. A teát mézzel ízesíthetjük.

ÉRDEMES TUDNI

Zsenge csalánlevelekkel leveseket, salátákat vagy zöldséges ételeket gazdagíthatunk. A levélben található hatóanyagok, elsősorban az enzimek különösen kedvezően hatnak az emésztésre.



KESERŰ PACSIRTAFŰ - Polygala amara

$
0
0

A keserű pacsirtafű a középkor óta ismert gyógynövény. Manapság ritkán alkalmazzák, de akkor főleg hörgőpanaszok esetén. A görög polygala elnevezés jelentése "sok tej". A pacsirtafűből régen tejelválasztást serkentő teát készítettek.

Légúti megbetegedés és hurutos köhögés ellen hatásos.

Jellemzők: A pacsirtafűfélék családjának egyik képviselője. Felálló, általában egyenes szárának végén kicsiny, kék virágfőzésr található. A gyógynövény íze keserű.

Előfordulás: A keserű pacsirtafű Közép- és Dél-Európa hegyvidékein sokfelé megtalálható. Főleg réteken, mészkő- és dolomitszikla-gyepeken, meredélyeken és útszéleken, valamint ritkás erdőkben találkozhatunk vele - álatlában a meszes talajt kedveli.

GYÓGYÁSZATI ALAPANYAG
A gyógyászuatban a május- júniusban virágzó növény föld feletti részét, valamint gyökerét használják fel.

HATÓANYAGOK
Hatóanyagai közé elsősorban a hörgőkre ható szaponinok - a közeli rokonban, a szenegafűben is megtalálható szenegin, valamint a poligalasav - tartoznak; a növény tartalmaz egy kevés illóolajat is.

FELHASZNÁLÁSI JAVASLAT
A népi gyógyászatban a pacsirtafüvet tüdő- és hörgőbetegség esetén alkalmazzák. A növényben található szaponin segít felszaggatni a sűrű váladékot. Köptető és a váladék felköhögését megkönnyítő hatása révén különösen száraz, hurutos köhögés esetén hatásos. Teáját aztmára és a tüdőben felgyülemlő levegő (tüdőtágulás) esetén alkalmazzák. A növény jótékonyan hat a májra, az epehólyagra és a hasnyálmirigyre is. Mivel elősegíti a gyomornedvtermelést, időnként használják gyomorerősítő szerként is. Vizelethajtó tulajdonságának köszönhetően gyakori összetevője a vértisztító hatású gyógynövénykeverékeknek. A pacsirtafű mostanra sokat veszített népszerűségéből, egyre ritkábban használják.

ALKALMAZÁS

Főzet - 20-25 g feldarabolt gyökeret, levelet és szárat öntsünk le 2,5 dl hideg vízzel, forraljuk fel, és hurutos köhögés esetén fogyasszunk belőle naponta 3x1 evőkanállal, lehetőleg evés előtt. Figyelem: Az ajánlott adagolást tartsuk be, a túladagolás gyomor-, bél- és veseirritációhoz vezethet.

Tinktúra - 20 g feldarabolt növényre öntsünk 1 dl langyos 50-60%-os alkoholt.Egy hétig lezárva pihentessük. Hörghurut esetén vegyünk be naponta 10-30 cseppet.

Készítmények - A boltokban kapható, a keserű pacsirtafű kivonatát tartalmazó gyógynövénykeverékeket és köütetőket köhögésre, asztmára és vértisztításra ajánlják.

ÉRDEMES TUDNI
A keserű pacsirtafűvel rokon, Észak-Amerikában honos szenegafűnek hasonló a hatása, de több hatóanyagot tartalamaz.




MÁLYVARÓZSA - Alcea rosea

$
0
0
Ezt a növényt kerti mályvának vagy festőmályvának is hívják, a kertbe csak mutatós virágai miatt ültették. Később fedezték fel, hogy bíbor színű virága nem csak a szemet gyönyörködteti, hanem gyógyhatású is - enyhíti a légúti megbetegedésekkel járó panaszokat.

Hatásos hörghurut és torokirritáció esetén.

Jellemzők: A két- vagy háromnyári mályvarózsa a mályvafélék családjába tartozik. Kora nyáron hirtelen megnő, és elérheti a 2-3 méteres magasságot. A rózsaszíntől a bíborig terjedő árnyalatokban pompázik nagy, dekoratív virága, mely a levélhónaljban nő egyenként vagy laza virágfüzérekben. Átmérője 10 cm is lehet. Virágszirma nyálkás, kissé kesernyés ízű.

Előfordulás
Hazája valószínűleg a Balkán-félsziget és a Földközi-tenger medencéjének keleti része. A növény természetes környezetben ma már ritkán látható, csaknem mindenhol kerti dísznövényként ültetik. A könnyen gondozható, hálás mályvarózsa szereti a napfényt, különösebb talajigénye nincsen.

Gyógyászati alapanyag
Gyógyászati célokra teljes, bíbor árnyalatú virágát, néha levelét és gyöktörzsét is felhasználják.

HATÓANYAGOK
A mályvarózsa gyógyhatása a magas nyálkatartalom miatt jelentős. A természetgyógyászat szempontjából fontos a csersav és a keserűanyagok, valamint az ásványi anyagok:
a kálium és a kalcium.
A mályvarózsa virágában lévő vörös festékanyag (antocián) antioxidáns hatású. Régebben a bor színezésére is felhasználták.

FELHASZNÁLÁS
Nyálkatartalmának köszönhetően a mályvarózsa a gyuladáscsökkentő, köptető és meghűlés esetén nyugtató hatású szerek közé tartozik. A népi gyógyászat általában más köhögésre, hörghurutra és asztmára alkalmazott gyógynövényekkel együtt használja fel. A mályvarózsa forrázatból készített szájöblítő oldat csillapítja a szájüregi és a torokgyulladást, továbbá nedvesíti a dohányosok száraz, érdes torkát. Külsőleg alkalmazva a forrázat nyugtat minden bőrirritációt, például az akne által kiváltott bőrgyulladást is.


Forrázat - Szórjunk egy bögrébe 2 kávéskanál szárított, felaprított virágot, öntsünk rá langyos vizet, és melegítsük fel. Ezután 10 percig hagyjuk állni. Igyunk naponta 3 csészével. Hatásos megfázás, köhögés és hörghurut esetén. Mézzel édesíthetjük. A forrázat elkészítéséhez víz helyett használhatunk tejet is.

Gyógynövénykeverék - A gyomor- és a bélnyálkahártya gyengesége, valamint hasmenés esetén segít a mályvarózsa és a kamilla virágának és a vérontó pimpó gyöktörzsének keveréke. A forrázatot ne édesítsük.

Szájöblítő oldat - Szájüregi és torokgyulladás esetén készítsünk erős teát 2 evőkanál mályvarózsából és egy pohár vízből. Az öblögetéshez hígítatlanul használjuk a forrázatot.

Fürdővíz adalék - Ha a fürdővízhez mályvarózsa virágot adunk (egy maréknyit szórjunk a forró fürdővízbe), vagy a szárított virágból készült forrázatot, az nyugtatja és hidratálja a bőrt.



KAMILLA - Növény termesztés

$
0
0
Matricaria chamomilla

Hatékony görcsoldó, fertőtlenítő- és nyugtatószer.

Az őszirózsafélék családjába tartozó kamilla vagy orvosi székfű őshazája Dél- és Kelet-Európa. A természetben előfordul Ázsia egyes területein, Észak-Amerikában és ausztráliában is. Mezei gyomnövényként hazánkban is igen elterjedt, gyakorta találkozhatunk vele réteken, legelőkön, parlagföldeken.
Gyógyászati célokra napjainkban elsősorban a termesztet kamillát hasznosítják, de háztáji kertekben dísznövényként is előszeretettel tartják.
A kamillát a fitoterápiában és a hagyományos orvoslásban egyaránt alkalmazzák, belsőleg és külsőleg. Hatóanyagai görcsoldó, gyulladásgátló és nyugtató hatásúak. Gyógyászati nyersanyagként a kamillavirágzatot dolgozzák fel. Az ebből készült főzet fogyasztása ajánlott gyomor- és bélpanaszok, valamint menstruációs fájdalom ellen. Külsőleg elsősorban borogatás formájában alkalmazzák bőrgyulladás, sebek, égési sérülések, szájüregi és torokgyulladás, kötőhártya- és mandulagyulladás kezelésére.

TALAJ / TERMESZTÉS

A napos, meleg helyeket kedveli. Árnyékban kevesebb virágot hoz.
Mindenfajta talajt jól tűr.
A termesztett kamilla akár 80 cm  magasra nőhet.

V, VI, VII, VIII

A kamillavirág begyűjtése május és augusztus között általános, legjobb, ha 3-5 nappal a bimbók kinyílását követően szedjük.

A kamillát már az ókori görögök is főként női panaszok enyhítésére használták. A középkorban úgy tartották, elűzi a gonosz, ártó erőket.

Jellemzők:A kamilla évelő növény. Rövid, szerteágazó talpgyökér és ágas-bogas szár jellemzi. A száron két- vagy háromszorosan szárnyalt, keskeny levelek fejlődnek. A hajtásvégeken májustól augusztusig jelennek meg az apró margarétákra emlékeztető nyelves fehér, valamint sárga csöves virágok. Az értékes gyógynövényként számon tartott kamilla különleges ismertetőjegye, hogy a virágzati vacok kúp alakú, belül üreges.

Gondozás

A kamilla igénytelen növény, de meleg, napsütötte helyeken fejlődik a legjobban. Aszályos időszakban öntözni kell, hogy virágzása beinduljon. az elvirágzást követően érdemes komposztálni: a kamilla kedvezően hat a növényi részek lebontását végző mikroorganizmusokra.

Begyűjtés és feldolgozás

A természetgyógyászat a kamilla virágát hasznosítja, mivel ez tartalmazza a legnagyobb mennyiségű hatóanyagot. Begyűjtését röviddel a bimbók kinyílását követően végzik - egyszerűen lecsippentik a virágfejeket. Ha később szedik le őket, szárítás közben könnyen széteshetnek. Meleg, széljárta helyen szétterítve szárítják. A megszárított virágfejeket textilzsákba, kartondobozba vagy zárható üvegedénybe töltik, és száraz, sötét helyen tárolják.

Felhasználás

gyógyászati célokra rendszerint szárított kamillavirágot használnak. Forrázata főként emésztési zavarok, hólyaggyulladás, menstruációs fájdalmak és nyugtalanság kezelésére alkalmas. Megfázás ellen hatékony gyógyír a kamillás gőzfürdő vagy inhalálás. A gyulladt szájüreget és torkot erősre főzött forrázattal öblögethetjük. Külsőleges alkalmazás esetén a kamillából borogatás vagy fürdővíz készül bőrbetegségek, sebek és kiütések, valamint kötőhártya-gyulladás gyógyítására. Számtalan kenőcs és kozmetikum tartalmaz kamillakivonatot; ezeket gyári készítményként (pl. azulénes kenőcs) a gyógyszertárak is forgalmazzák.

Hogyan termesszük?

A kamilla kertben művelhető egynyári növény. szépen mutat gyógynövényes kertekben vagy vadvirágok között, de zöldségek, nyári virágok vagy évelő növények közé is ültethetjük. Magjait közvetlenül a termőföldbe is vethetjük. A kamilla elsősorban a szántóföldek napsütötte szélén, a mezsgyén fordul elő a természetben, és jól érzi magát a kertben is, az ágyások peremén. Napfényes erkélyre állítva, cserépben nevelve szintén szépen fejlődik.

Közvetlen vetés

1. Márciusban vagy áprilisban előkészítjük az ágyást. A talajra egy réteg komposztot terítünk, kissé szétgereblyézzük, majd elegyengetjük a tetejét.

2. A magokat lazán vagy kisebb sorokban, 30-40 cm távolságot hagyva elvetjük. Mivel a kamilla csak napsütésnek kitetten fejlődik, a magokat nem takarjuk be földdel, csak enyhén belenyomkodjuk a talajba.

3. Ha száraz a talaj, alaposan megöntözzük, majd rendszeresen pótoljuk a nedvességet.

4. A csírázást követően gyakran gyomláljuk, hogy a növények környékét megtisztítsuk a gaztól. Laza vetés esetén a kikelt növényeket megritkítjuk, hogy a tövek közötti távolság 20-30 cm legyen.

5. Amint az első bimbók kinyílnak, elkezdhetjük a begyűjtést. A virágfejek eltávolításával serkentjük az újabb bimbók kialakulását, és ennek köszönhetően a termés is jelentősebb mennyiségű lesz.

Szaporítás

A kamillamagok maguktól is elszóródnak, ha néhány virágot hagyunk teljesen kinyílni. Ha a magok tavasszal kicsíráznak, a fiatal növényeket úgy ritkítjuk, hogy egymástól egyenlő, 20-30 cm távolságra legyenek. Júliustól magunk is elkezdhetjük gyűjteni az apró, könnyű magokat, amelyeket egész télen tárolhatunk száraz, hűvös helyen. A kamillát évekig termeszthetjük ugyanott.

ÉRDEMES TUDNI

A kamilla kiválóan alkalmas zöldségágyáson belüli vegyes termesztésre. Érdemes elsősorban burgonyával és gyökérzöldségekkel együtt termeszteni, mivel távol tartja a fonálférgeket.



Keserű Pacsirtafű - Polygala amara

$
0
0
A keserű pacsirtafű a középkor óta ismert gyógynövény. Manapság ritkán alkalmazzák, de akkor főleg hörgőpanaszok esetén. A görög polygala elnevezés jelentése "sok tej". A pacsirafűből régen tejelválasztást serkentő teát készítettek. Légúti megbetegedés és hurutos köhögés ellen hatásos. Jellemzők: A pacsirtafűfélék családjának egyik képviselője. Felálló, általában egyenes szárának végén

KÉK IRINGÓ - Eryngium planum

$
0
0
Az iringó (Eryngium) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályának az ernyősvirágzatúak (Apiales) rendjébe, ezen belül a zellerfélék (Apiaceae) családjába tartozó nemzetség. Magyarországon előforduló faja a mezei iringó (Eryngium campestre). Népies nevei: ördögszekér, göncölszekér, ördögbocskor. Jellemzői Az iringó-fajok között, egyéves és évelő növények is vannak. A nemzetség fajai világszerte

CITROMFŰ - Növény termesztés

$
0
0
Melissa officinalis Nyugtató, gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású, segít rovarcsípés esetén. A citromfű Nyugat-Ázsiából származik. Dél-Európában a görögök terjesztették el, nyugat-európai kolostoraikba a Benedek-rendi szerzetesek vitték át. Nagy Károly császár 810 táján rendeletben írta elő termesztését. Eleinte kolostorkertekben, később falusi kertekben is termesztették. A citromfű
Viewing all 165 articles
Browse latest View live