Quantcast
Channel: TIMCSI GYÓGYNÖVÉNYKERT
Viewing all 165 articles
Browse latest View live

GYERMEKLÁNCFŰTEA

$
0
0
A gyermekláncfű -Taraxacum officinale az őszirózsafélék családjába tartozó, gyakori évelő növény, melyet pitypangnak, vagy helytelenül - a benne lévő tejnedv miatt - kutyatejnek is neveznek.

Gyógynövényként régóta számon tartják: gyökerét, szárát, leveleit egyaránt alkalmazzák a gyógyításban. A növényben lévő keserűanyag élénkítő hatású.

A gyermekláncfűtea elősegíti az emésztőrendszeri megbetegedések gyógyulását. Serkenti a nyál, az epefolyadék és a gyomornedvek kiválasztását, és ezáltal javítja az összes emésztőszerv működését, aminek köszönhetően a méreganyagok könnyebben távoznak a szervezetből.
A gyermekláncfűből készített forrázat egyúttal csökkenti a vérnyomást, illetve a koleszterinszintet. Reumatikus panaszok esetén szintén rendkívül jó eredményeket érhetünk el vele. Annak érdekében, hogy a tea hatékonysága ne csökkenjen, édesítés nélkül fogyasszuk.

FŐZET ELKÉSZÍTÉSE
Két kávéskanál szárított és felaprított gyermekláncfűszárat, -levelet és -gyökeret öntsünk fel 2,5 dl hideg vízzel, és főzzük kb. 5 percig. A teát ezután hagyjuk állni 10 percig, majd szárjük le. Minden reggel és este igyunk egy csészével, legalábbb 6-8 héten keresztül. A gyermekláncfű begyűjtését és szárítását magunk is végezhetjük. Olyan növényeket keressünk, amelyek a lehető legtávolabb helyezkednek el a forgalmas útvonalaktól.

Gyógyító hatás: A gyermekláncfű annak köszönheti jótékony tulajdonságait, hogy immunerősítő hatású keserűanyagokat, valamint csersavakat, enzimeket és nagy mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ezen összetevő-kombináció tisztítja a vért, vizelethajtó hatású, gyorsítja az anyagcserét, serkenti az epekiválasztást, erősíti a gyomrot, csillapítja a reumatikus panaszokat.

A jobb emésztésért A gyermekláncfűteát nemcsak makacs máj- és epehólyagproblémák esetén, hanem emésztési zavarok ellen is alklmazzák. Étkezést követően rendszeresen fogyasztva fokozza a gyomor, az epehólyag és a hasnyálmirigy kiválasztó működését. Zsíros ételek fogyasztásakor ez különösen fontos.

Tavaszi erősítő kúra Magas vitamintartalma, vizelethajtó és vértisztító, valamint általános immunerősítő hatása foyltán a gyermekláncfű - a csalán mellett - semmiképpen sem hiányozhat a tavaszi erősítő kúra összetevői közül.

Érdemes tudni 
A növény minden része tejnedvet tartalmaz, amely hígítatlan formában a bőrre kenve elmulasztja a szemölcsöt (vagy népies nevén fökényt). Vigyázat! Gyerekeknek nem szabad közvetlen kapcsolatba kerülniük a gyermekláncfű tejnedvével.

FELHASZNÁLÁS

Gyermekek étvágyának javítására
A gyermekláncfűből készült tea hozzájárul ahhoz, hogy a gyermekek visszanyerjék étvágyukat. Mivel általában nem szeretik a keserű ízt, a teához keverjünk szárított gyümölcsdarabokat.

Vese- és epekő ellen
Megszabadulhatunk a kisebb vese- és epekövektől, ha az alábbi recept szerint járunk el:
2 kávéskanál gyermekláncfüvet és 1 kávéskanál csalánt öntsünk fel 5 dl vízzel. Kb. 10 perc múlva szűrjük le, majd hígítsuk fel úgy, hogy összesen 1 liternyi mennyiséget kapjunk, és igyuk meg fél órán belül. A műveletet addig ismételjük, amíg a vese- vagy epekő távozik a szevezetből. A későbbiekben hetente egyszer alkalmazhatjuk a kúrát, hogy megelőzzük az újabb kövek kialakulását. A terápia ideje alatt orvosi felügyeletre van szükség, mivel a kövek kiürítése igen fájdalmas lehet!

Reumára
Reumás panaszok esetén a gyermekláncfűtea eredményesen segíti elő a szervezet méregtelenítését. Gyógyító hatását borogatással növelhetjük. A forrázatba mártott tiszta vászon konyharuhát helyezzük a fájó ízületre, majd takarjuk be törölközővel.

Cukorbetegségre
Magas inulintartalmának köszönhetően cukorbetegek is fogyaszthatják a gyermekláncfűteát, mivel nem befolyásolja a cukoranyagcserét.

Gyógyító teakeverékek

Epekiválasztásra
-25 g gyermekláncfűgyökér
-25 g gyermekláncfűszár és -levél
-15 g édesköménymag
-15 g mentalevél
-10 g vérehulló fecskefű
-10 g kutyabengekéreg
Más gyógynövényekkel keverve a g yermekláncfű fokozza az epekiválasztást, és megelőzi a puffadás kialakulását.

Emésztésre
-30 g gyermekláncfűgyökér
-30 g gyermekláncfűszár és -levél
-20 g csalánlevél
-20 g orvosi kecskeruta
Ez a keverék nemcsak az egész anyagcserét, de a veseműködést is serkenti. Elősegíti a folyadéktöbblet távozását a szervezetből.

Tisztításra
-20 g gyermekláncfűgyökér
-20 g gyermekláncfűszár és -levél
-20 g csalánlevél
-20 g csipkebogyó
A bőrtisztító és méregtelenítő tea csak akkor fejti ki hatását, ha több héten keresztül naponta fogyasztjuk.



HÁRSFAVIRÁG TEA

$
0
0
A hársfa tavasz végén, nyár elején virágzik, ilyenkor édes mézillatot áraszt. A néphit szerint a hársfa elraktározza magában a nap melegét, a hársfavirágfőzet pedig ezt a meleget adja vissza, ugyanis erősen izzasztó hatású. A hársfavirág flavonoidokat, csersavat, illóolajokat, szerves savakat, PP-vitamint és nyálkaanyagot tartalmaz. Lázcsillapító, izomlazító és epehajtó hatású. A hársfavirágzatból (Tiliae flos) készült tea hatásos a lázzal és köhögéssel járó meghűléses megbetegedésekre. A hársfatea ezenkívül megkönnyíti az elalvást, idegnyugtató hatású, étvágygerjesztő és izomlazító. Belsőleg alkalmazható a szájüreg és a torok öblögetésére is. Nem hiányozhat egyetlen háztartásból sem.

A tea elkészítése

Tegyünk egy csészébe 1 kávéskanál szárított hársfavirágzatot, öntsünk rá forró vizet, és 10 percig hagyjuk állni. Igyunk belőle naponta háromszor, kis kortyokban.

GYÓGYÍTÓ HATÁS:
A hársfavirág főbb gyógyhatású összetevői a farnezol tartalmú illóolaj, a növényi nyálka, flavonoidok és vitaminok. ezeknek melegítő, izzasztó, fájdalomcsillapító, izomlazító és köptető hatásuk van. A hársfavirágteának semmilyen káros mellékhatása nincs - akár mindennap ihatjuk.

kep: boraszportal.hu
Flavonoidokkal az influenza és a megfázás ellen
A hársfőzetet elsősorban influenzára és meghűléses megbetegedésekre használjuk. A flavonoidok javítják a bőr vérellátását, és érzékenyebbé teszik a verejtékmirigyeket, amelyek a tea elfogyasztása után már kisebb külső felmelegedés hatására is működésbe lépnek. A főzet izzasztó hatása délután és este a legerősebb.

Növényi nyálka tüdőhurut ellen
A hárs nagy mennyiségben tartalmaz növényi nyálkát, így enyhíti a köhögési ingert. Ugyanakkor elősegíti a légúti fertőzések gyógyulását.

ÉRDEMES TUDNI
Ahhoz, hogy elősegítsük a hársfavirágtea lázcsillapító és izzasztó hatását, elfogyasztása után feküdjünk le, és jól takarózzunk be.

FELHASZNÁLÁS
Álmatlanság és feszült idegállapot esetén A hársfavirággal készített esti fürdő lazító és altató hatású. 2-3 maréknyi hársfavirágot öntsünk fel 1 liter vízzel, és forraljuk fel. Szűrjük le, és öntsük a nem túl meleg fürdővízbe. A hársfavirágfürdő a gyerekeknek is segít este könnyebben elaludni.
Bőr- és testápolásra A hársfa friss főzetét arclemosáshoz is használhatjuk. A hársfavirág kisimítja és regenerálja a bőrt.
Duzzadt szemhéjra A hársvirág főzete csökkenti a duzzanatokat. Nedvesítsünk meg egy vattát a langyos főzetben, és tegyük 20 percre a szemhéjunkra.

GYÓGYKEVERÉKEK

Légutakat hidratáló főzet
-40 g hársfavirág,
-30 g cickafark,
-30 g orbáncfű
Ne feledjük, hogy meghűléses megbetegedések esetén sok folyadékot kell fogyasztanunk. A hársfavirágtea nemcsak csökkenti a test hőmérsékletét, de megkönnyíti a légutakban lerakódott váladék feloldását.

Meghűlés elleni tea
-40 g hársfavirág
-20 g bodzavirág
-20 g kamillavirágzat
-20 g citromfűlevél

Ez a gyógykeverék erősíti az immunrendszert. A teát az őszi-téli időszakban megelőzési céllal akár naponta is ihatjuk.

Lazító, stresszoldó keverék
-40 g hársfavirág
-20 g zsályalevél
-20 g kakukkfűlevél
-20 g citromfűlevél

Ez a gyógyfűkeverék lazító, altató hatású, erősíti az idegrendszert. Este, elalvás előtt javasolt fogyasztani.

Egyéb felhasználása:

Hársfavirág szörp

Hársvirág szörp készítése:


kép:bartotell.blogspot.hu
Egy 5 literes üveget megtöltünk  alaposan megmosott  hársvirággal. Rászeletelünk 2 nagy citromot. Ráöntünk 2 kg kristálycukrot, és 3 liter előzőleg felforralt, lehűtött vizet. Beleteszünk 1 kávéskanál citromsavat, és 1 kávéskanál borkősavat. Szalvétával kötjük le, hogy szellőzni tudjon. 3 napig érleljük, közben naponta 4-5 alkalommal megkeverjük.
Amennyiben hosszú hónapokra szeretnénk majd eltenni, utolsó nap keverjünk bele 1 mokkáskanál nátrium-benzoát-ot.
A 3. nap után leszűrjük, üvegekbe töltjük, és ledugaszoljuk.
Ebből a mennyiségből, körülbelül 3,5 liter szörp lesz. Amennyiben szép sárga színt szeretnénk neki adni, akkor 30 deka cukrot barnára karamellizálunk, majd ráöntünk három deci hideg vizet. Felforraljuk. Kihűlés után közé keverjük a sötétbarna lét. Semmi ízt nem ad, csupán színezi a szörpöt. Utólag is meg lehet csinálni.

Forrás: http://www.bartotell.blogspot.hu/

CITROMFŰ TEA

$
0
0
A citromfű sokoldalú gyógyhatását már az ókorban ismerték. Latin neve, a Melissa görög eredetű, jelentése: "mézelő méh". Virágaiban ugyanis különösen sok a nektár, ezért a méhek fölötébb kedvelik; a növényt hívják méhfánek, mézfűnek is. Jótékony hatását a későbbi századokban is elismerték, Nagy Károly császár (742-814) parancsba adta, hogy termesszék minden kertben királysága egész területén (a mai spanyolországi Ebro folyótól a mai németországi Elba és Saale folyókig). Napjainkban a citromfüvet egész Európában termesztik.
A citromfű szétmorzsolt levelében citrált, linalolt és citronellált tartalmazó olaj található nagy mennyiségben. Citromillatú illóolajának köszönhető nyugtató és görcsoldó hatása. Ez segít emséztési és szívpanaszok esetén, egyébként enyhén altató hatású. A belőle készült főzet enyhíti az emésztőrendszer görcseit, a tenziós fejfájást és a migrént. A citromfű C-vitaminban és ásványi sókban gazdag.

A TEA ELKÉSZÍTÉSE
3 kávéskanál citromfűlevelet szórjunk 3 dl (nem lobogva) forró vízbe, és hagyjuk állni 10 percig. Fedjük le, különben az aktív illóolaj nagy része elillan. igyunk naponta 3-4 csészével, lehetőleg étkezés után. A citromfüvet keverékekben is fel lehet használni, jól párosítható például a körömvirággal.

Gyógyító hatás: A citromfű legfontosabb összetevői a citrált és a citronellált tartalmazó illóolajok, amelyek ellazítják az idegrendszert. A flavonoidok erősítik a szívet és a keringési rendszert. A benne található keserűanyagok és a csersav csökkentik az émelygést, a hasmenést, puffadást és az epehólyag bántalmait.

Szívpanaszok esetén
A citronellál és a flavonoidok együtt szívnyugtató hatásúak, így a citromfű tea gyorsan és hatékonyan enyhíti a szív idegi eredetű panaszait, pl.: heves vagy egyenetlen szívdobogás (palapitáció), nyomás a mellkasban.

Emésztési zavarokra
A citromfű vízben oldódó csersavai serkentik a gyomor- és az epenedv termelését. Ezáltal segítik az emésztést, enyhítik a böfögést, ah ányingert és a puffadást. A citromfű tea görcsoldó és lazító hatása révén csökkenti a stresszt és az ebból származó panaszokat.

ÉRDEMES TUDNI
A citromfűfőzettel naponta végzett arcmosás eltünteti a pattanásokat. Kezelés után ne töröljük le a folyadékot, ígya hatóanyagok tovább maradnak a bőrön.

FELHASZNÁLÁS 

Iskolai stressz ellen
A citromfűtea segít megőrizni az iskolás korú gyermekek nyugalmát és koncentrációs képességét. Legjobb, ha reggel, majd az iskolából hazaérkezés után és elalvás előtt is itatunk velük egy-egy csésze főetet. Édesítsük 1 kávéskanál mézzel, ami önmagában is gyógyhatású, és szőlőcukorhoz (glükóz) juttatja a szervezetet.

Fürdő alhasi görcsökre
A meleg fürdő kiválóan érvényesíti a citromfű görcsoldó hatássát. 300 g friss vagy 200 g szárított citromfűlevelet főzzünk néhány percig 1 liter vízben, majd a főzetet hagyjuk állni kb. 15 percig, és leszűrve öntsük a fürdővízbe. A kb. 20 perces fürdő nyugtató hatással bír menstruációs fájdalmak esetén.

Alvászavarra
Ha szorongás miatt nem tudunk elaludni, vagy olykor rémálom ébreszt fel, jót tsz elalvás előtt egy nagy csésze citromfű tea. Fogyaszuk kis kortyokban. Megnyugtatja a felzaklatott idegeket, és zavartalanul alhatunk.

Sebgyógyításra
A citromfű enyhén antibakteriális és antivirális hatású. alkalmazhatjuk tehát külsőleg is, nehezen gyógyuló sebekre. A főzet hatása erősebb, ha citromfű és körömvirág leveleit tesszük bele egyenlő arányban.

GYÓGYÍTÓ KEVERÉKEK

Stressz okozta emésztési zavarok esetén
30 g citromfűlevél
20 g libapimpó
20 g édesköménymag
20 g bormentalevél
10 g macskagyökér
A gyógynövénykeverékben az egyes növények erősítik egymás görcsoldó hatását.

Nyugtató tea gyerekeknek
30 g citromfűlevél
30 g medveszőlő
20 g kamillavirág
20 g orbáncfű
Ezt a teakeveréket nagyon szeretik a gyerekek. Nyugtató hatású, segít alvászavarok, illetve koncentrációs problémák és szorongás esetén.

Idegi eredetű szívpanaszok esetén
25 g citromfűlevél
25 g galagonyavirág
25 g kamillavirág
25 g macskagyökér
A tea segít funkcionális szívpanaszok esetén, pl. nyomás a mellkasban visszatérő görcs és ehhez kapcsolódó légszomj, valamint szívritmuszavar.




BÍBOR KASVIRÁG TEA

$
0
0
A bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) Észak-Amerikából származik. Európában kerti dísznövényként termesztik. Vadon szinte egyáltalán nem fordul elő. Virága nagyon jellegzetes, szirmokkal körülvett csöves virágzata (majd a termése is) a kaktuszra emlékeztet. Az amerikai indiánok számára fontos gyógynövény volt. Gyökerét és levelét összezúzták, a növényből készült pépet sebkezelésre használták. A modern gyógynövénytan a 20. század 50-es éveiben baktérium- és vírusölő hatóanyagot fedezett fel a kasvirágban. Bizonyított tény, hogy a kasvirág kiváló immunerősítő. A virágot és kivonatát manapság külsőleg alkalmazzák általában fertőzések, különösen influenza és megfázás esetén - hatóanyagai megelőzik a betegség kialakulásást, illetve gyorsítják a gyógyulást. Külsőleg fagyásos sérülések, napégés, lassan gyógyuló sebek és különféle bőrbetegségek, például pikkelysömör kezelésére használják.

A TEA ELKÉSZÍTÉSE
Szórjunk egy bögrébe a kasvrág 1 kávéskanálnyi, gondosan felaprított gyökerét vagy virágát, és forrázzuk le. 10 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Igyunk meg naponta 2-3 csésze  forró teát kis kortyokban, az étkezések között. A tea keserű, de mézzel édesíthetjük. A frissen kiásott gyökér hatása sokkal erősebb, mint a szárított virágból készült forrázaté.

Gyógyító hatás: Illóolaja a poliszacharidok (összetett cukrok), az echinakozidé a z echinacein növelik az immunsejtek aktivítását és mennyiségét. Stimulálják a nyirokrendszert, és serkentik a szervezet sejtjei között egészséges kötőszövet képződését. Megnövekszik az interferonok, a vírusokkal és a rákos sejtekkel folytatott küzelemben fontos szerepet játszó neurotranszmitterek koncentrációja is.

Limfociták és makrofágok
A szervezet ellenálló képességéért különféle, a vírus- és bakteriális fertőzések kialakulását megelőző sejtek felelnek. A kasvirág ezek közül a legfontosabbakat, a limfocitákat ösztönzi, melyek a kórokozókkal szemben antitesteket állítanak elő. Ezek az antitestek éveken keresztül "emlékeznek" a veszedelmes ellenségekre, és szabályozzák az immunválaszt. A makrofágok elpusztítják a kórokozókat, felfalják és lebontják őket.

A kasvirág és az antibiotikumok
A bíbor kasvirágból készült tea és kivonat semmilyen kölcsönhatást nem mutat a komoly betegségek esetén adott antibiotikumokkal, illetve a kemoterápiás szerekkel. Néhány orvos még javasolja is a kasvirág tartalmú szerek és a szintetikus gyógyszerek egyidejű szedését.

ÉRDEMES TUDNI
A bíbor kasvirág serkenti a sugárkezelés által elpuszított fehérvérsejtek újratermelődését, ezzel erősíti az immunrendszert.


FELHASZNÁLÁS

Megfázás esetén, vagy megelőző immunerősítőként
A kasvirágtea növeli a szervezet ellenálló képességét a torok és az orr fertőzései, valamint influenza esetén. A meghűléses szezon előtt megelőzésképpen tartsunk immunerősítő kúrát, naponta igyunk egy csésze kasvirágteát. Ha már felütötte a fejét a betegség, növeljük az elfogyasztott tea mennyiségét legalább napi 3 csészére.

Elősegíti a sebek és sérülések gyógyulását
Részfürdőhöz, lemosáshoz és borogatáshoz vagy lassan gyógyuló, elfertőződött sebek, valamint bőrbetegségek, például pikkelysömör és kiütések kezelésére használjunk erős kasvirág forrázatot. A borogatás és a fürdő hatásának erősítésére igyunk kasvirágteát.

Krónikus húgyúti fertőzésre
Rövid húgyvezetékük miatt a nők gyakran szenvednek krónikus húgyúti fertőzéstől, amely esetenként akár a vesékre is átterjedhet. A nagy mennyiségben fogyasztott kasvirág tea elpusztítja a kórokozókat, és a húgyúti nyálkahártyán védőréteget hoz létre. 2-3 héten keresztül igyunk naponta több csésze teát.

Nyirokcsomó-duzzanat esetén
A kasvirág serkenti a nyirokáramlást és regenerálja a megduzzadt nyirokcsomókat. Igyunk naponta 3-4 csésze teát.

GYÓGYÍTÓ TEAKEVERÉKEK

Pattanások ellen
40 g kasvirággyökér és virág
20 g kakukkfű
20 g körömvirág
20 g veronika
A pattanásokat kezelhetjük antibakteriális hatású gyógynövényekkel, amelyek serkentik az immunrendszert és tisztítják a vért. A forrázatot ihatjuk, de használhatjuk lemosáshoz és borogatáshoz is.

Lázzal járó influenzás fertőzésekre
40 g kasvirággyökér
20 g sédkender
20 g ezerjófű
20 g réti legyezőfű virága
Ezt a gyógyteát mézzel édesíthetjük. 1 kávéskanál keveréket forrázzunk le 2,5 dl vízzel. Csökkenti a lázat, de nem nyomja el. Erősíti az egész szervezetet.

Krónikus húgyúti fertőzés esetén
40 g kasvirággyökér és virág
20 g medveszőlőlevél
20 g aranyvessző
20 g mezei zsurló
Egy kávéskanál keveréket forrázzunk le. A panaszok megszűnése után még három hétig igyuk a teát, hogy erősítsük ellenálló képességünket.



Gyógyitalok

$
0
0
Kis Svédkeserű

Különféle fájásokat, megbetegedéseket megelőzendő, ajánlatos reggel is, este is egy fél kávéskanál svédkeserűt, némi vízzel vagy teával higítva bevenni.

A svédkeserű valóságos csodaszer, olyan egészségvédő készítmény, amely nem hiányozhat a házipatikából.
Receptjét a neves svéd orvos, Dr. Samst állította össze. Családjának minden tagja - a szernek köszönehtően - magas kort ért meg.

Összetétele:

10 g áloé, 10 g angyalgyökér, 5 g bábakalács, 10 g manna, 5 g mirha, 10 g növényi kámfor, 10 g rebarbaragyökér, 0,2 g sáfrány, 10 g szennalevél, 10 g velencei terjék és 10 g citvorgyökér.

Mindezeket egy üvegbe tesszük, s az egészet felöntjük 1,5 liter 38-40 fokos gabona- vagy gyümölcspálinkával. Legalább két hétig maradjon a keverék meleg helyiségben, naponta jól rázzuk fel.

A felhasználáshoz kisebb mennyiséget szűrjünk le belőle megfelelő edénybe, s tartsuk hidegen. A svédkeserű hatása az állásidővel együtt nő.

Úgy hiszem, a recept eredetileg Paracelsustól származik, aki híres elixírjével annyi súlyos beteget gyógyított meg.

Tavaszi tea

Vértisztító hatásánál fogva javasolok egy hosszabb tavaszi időszakra beiktatható kúrát. A tavaszi tea addig készítendő, amíg a hozzá szükséges növények frissen szedhetők.
Keverjünk össze
15 g csalánlevelet, 50 g zsenge bodzabimbóval, 15 g pitypang gyökérrel, 50 g kankalinvirággal. Egy csészéhez egy tetézett kávéskanál keveréket számítva forrázzuk le, hagyjuk 3 percig állni, majd szűrjük le és kortyonként napi két csészényit fogyasszunk el. Kényes ínyencek némi mézzel ízesíthetik a teát.

Éves teakeverék

Amint a kikelet beköszönt, hozzáfoghatunk a gyógynövények gyűjtéséhez. A gyűjtés a martilapuval kezdődik, az ősszel szedendő rózsával végződik. A következő növények a leírás sorrendjében gyűjtendők. Szárítmányukból készül az a teakeverék, amelyből egy csészényi éven át fogyasztható a vacsorához. Ehhez egy tetézett kávéskanál szárítmány kell, amelyet leforrázunk, majd félperces állás után apró kortyokban isszuk meg.

Sorrend:

martilapuvirág, martilapulevél, kankalinvirág, ibolyalevél- és virág, tüdőfűlevél, madársóskavirág, repkényvirág (csak fűszerként), csalánhajtás, palástfűlevél- és virág, veromikalevél-, virág-, szár, szamócalevél, szederhajtás, málnahajtás, bodzabimbó- és virág, százszorszép, hársvirág (lehetőleg napsütésben szedve), kamilla (ugyancsak napsütésben szedve), réti legyezőfű-, virág, körömvirág, szagosműge levél-, virág-, szár, borsmentalevél-, virág-, szár, cickafark (lehetőleg napsütésben szedve), majd körülbelül fele mennyiségben a többi: ökörfarkkóró virág (lehetőleg napsütésben szedve), orbáncfűvirág (szintén napsütésben szedve), majoranna levél, füzike levele, virága, szára, fenyőhajtáscsúcs, galajlevél-, virág-, szár, mindenféle színű rózsaszirom (feltéve, hogy a rózsa nem részesült vegyszerezésben).


GYÖMBÉRGYÖKÉR-TEA

$
0
0
A közönséges vagy erdei gyömbérgyökér (Geum urbanum) Európa egész területén előforduló, rendkívül ellenálló gyógynövény. Jellegzetesen szívós és kemény gyökértörzse (rizómája) kellemesen illatozik.
Christoph Wilhelm Hufeland, a makrobiotika kifejezés megalkotója, aki többek között Goethe és Schiller kezelőorvosa is volt, nagyra tartotta a gyömbérgyökérteát annak nyugtató, erősítő és egyúttal sebgyógyulást elősegítő tulajdonságai miatt. Teát rendszerint a növény felaprítot és szárított gyökértörzséből készítenek, az egész növény tartalmaz hatóanyagokat. Magas csersavtartalmának köszönhetően főként az emésztőrendszer működési zavarai esetén használják, például émelygés, hányás és hasmenés ellen. Ezenfelül felgyorsítja a gyulladásban lévő szájüreg és a torok gyógyulását, külsőleg alkalmazva pedig enyhülést nyújt fagyás, bőrbetegségek, kiütések és aranyér esetén. az erdei gyömbérgyökeret mindemellett gyakran keverik légúti fertőzések kezelésére szolgáló gyógyteákba.

FORRÁZAT
Egy pópozott kávéskanál felaprított gyömbérgyökeret öntsünk fel 2,5 dl forrásban lévő vízzel, fedjük le, és hagyjuk állni 10-15 percig. Ezután szűrjük le, és lassan kortyolgatva fogyasszuk el. A forrázatból ajánlott naponta 2-3 csészével meginni. Gyöbérgyökértea a gyógyszertárakban és bioboltokban is kapható, gyakran árulják tudományos neve alatt: Gei urbani radix.

Gyógyító hatás: Az erdei gyömbérgyökér különösen nagy mennyiségben tartalmaz csersavat, amelynek összehúzó, hasmenést megszüntető és sebgyógyulást elősegítő hatása ismert. Ezenkivül illóolajban is bővelkedik, amely nagyrészt eugenolból tevődik össze: a gyömbérgyökér gyökértörzse ennek köszönhetően sajátos szegfűszeges illatot áraszt. Gyulladásgátló és élénkítő hatást fejt ki. Az édesgyökérben jelen lévő keserűanyagok erősítik az emésztőrendszert, szabályozzák a működését.

Helyreállítja az emésztést
A gyömbérgyökér a hasmenésen kívül csillapítja az elfogyasztott étel bomlása és erjedése következtében kialakuló emésztési zavarokat is, amelyek teltségérzet, émelygés, felfúvódás és gyomortáji görcsös fájdalom formájában nyilvánulnak meg. A gyömbérgyökér összehúzó, serkentő és erősítő tulajdonságokat egyesít magában, vagyis összehangolja az emésztőrendszer működését.

A fogak és a fogíny egészségéért
A gyömbérgyökér forrázatával történő rendszeres öblögetés és átmosás erősíti a fogínyt, enyhülést nyújt a szájüreg és a torok gyulladt nyálkahártyája számára. A növényben lévő illóolaj baktériumölő hatású, megnyugtatja a gyulladt fogidegeket. Összehúzó hatása gátolja az ínysorvadás kialakulását.

ÉRDEMES TUDNI
Magas ilóolaj-tartalmának köszönhetően a gyömbérgyökér-forrázat száj- és toroköblögetőként alkalmazva gyorsan és hatékonyan szünteti meg a kellemetlen szájszagot.

FELHASZNÁLÁS
Pattanásokra

Kiváló csersavforrásként a gyömbérgyökér sikeresen alkalmazható gennyes pattanások (akne) kezelésére. Ebben az esetben a forrázatnál hatékonyabbnak bizonyulhat a főzet: 2 kávéskanál gyömbérgyökeret főzzünk 5 dl vízben, 10 percig fedő alatt, majd szűrjük le. A főzetbe mártott gézdarabbal naponta többször borogassuk az érintett bőrfelületet.

Erősítőszerként
A gyömbérgyökér a benne lévő illóolajnak és keserűanyagoknak köszönhetően alkalmas a szervezet általános erősítésére. fogyasztása különösen emésztési problémák esetén javasolt: naponta igyunk meg 3 csésze forrázatot. Enyhe nyugtató hatásánál fogva az esténként fogyasztott gyömbérgyökértea segíti az elalvást.

Légúti betegségekre
Összehúzó és nyugtató hatása folytán a gyömbérgyökeret gyakran keverik légúti megbetegedések gyógyítására szolgáló gyógyteákba. A köptetőszerként alkalmazott teát szükség esetén legfeljebb egy kevés mézzel édesítsük. Naponta igyunk belőle 3 csészével.

Hasmenésre
A gyömbérgyökér gyökértörzsében található csersavak összehúzó hatást fejtenek ki a bélnyálkahártyára, továbbá csillapítják a gyulladást.

GYÓGYTEAKEVERÉKEK

Hasmenésre
70 g gyömbérgyökér-rizóma
30 g zsályalevél
A gyömbérgyökér ebben az összetételben a lehető legjobb hatást fejti ki hasmenés és bélgyulladás esetén. Naponta fogyasszunk el kb. 3 csésze teát.

Vérképző tea
25 g gyömbérgyökér-rizóma
25 g csalánlevél
25 g görögszénalevél
25 g orvosikálmos-gyökér
A tea fogyasztása serkenti az új vörösvértestek képződését, továbbá javítja a vér minőségét, fokozza az életerőt.

Tüdőbántalmakra
40 g gyömbérgyökér-rizóma
20 g zsályalevél
20 g hársfavirág
20 g zsurlólevél
Ősi recept alapján készült keverék, amellyel egykor különféle tüdő- és hörgőpanaszokat kezeltek.


BORSMENTATEA - Mentha piperita

$
0
0
A borsmenta (Mentha piperita) kedvező hatása régóta közismert: a mentatea kánikula idején frissít és enyhülést nyújt. A mentalevélből késíztettt forrázatot emésztési zavarok, étvágytalanság, epevezeték- és májbántalmak esetén alkalmazzák. Nyugtató, görcsoldó és szélhajtó, valamint baktériumölő ésenyhén fájdalomcsillapító hatású, ezenkívül a vérnyomást is csökkenti. A mérsékelt éghajlati övben a menta mintegy 20 különböző változata ismert, melyek közül a borsmenta tartalmaz a legnagyobb mennyiségben hatóanyagokat. A borsmenta levelében található illóolajat nagyrészt mentol alkotja - a növény éppen ennek köszönheti az egészségre nézve kedvező tualjdonságait. Szárított vagy friss mentalevelekkel üdítő ízt és pompás illatot adhatunk a fekete vagy zöld teának, a gyümölcsleveknek vagy kommpótoknak. A friss vagy szárított menta ezenkívül kiválóan kiegészíti a bárányhúst, a halat, a salátákat, a különféle mártásokat és édességeket is.

TEAKÉSZÍTÉS
Forrázzunk le 1 kávéskanál szárított mentalevelet vagy 1 mentás teafiltert 2,5 dl lobogó vízzel, majd hagyjuk állni 10 percig.  Naponta fogyasszunk 2-3 csésze forrázatot, lassan kortyolgatva - elsősorban étkezések után. A teát barna cukorral, juharsziruppal vagy mézzel édesíthetjük, habár a gyógyteákat nem javasolt édesítve fogyasztani.

Gyógyító hatás: A menta legfontosabb hatóanyaga a mentol, amely kiváló ellenszere az émelygésnek a bélgörcsnek, a hasmenésnek, a gyomorirritációnak és a fejfájásnak, valamint a menstruációs panaszoknak. A menta ezenfelül rengeteg enzimet is tartalmaz, többek között az immunrendszer működését serkentő peroxidázt és katalázt.

Görcsökre és émelygésre
A mentaolaj nyugtatólag hat a gyomornyálkahártyára, a gyomor és a nyombél környékén pedig görcsoldó hatást fejt ki. Serkenti az epekiválasztást, és ezáltal javítja az emésztést. Ennek köszönhetően a menta segít megelőzni az pekőképződést. A fokozott epetermelés a szervezet zsíranyagcseréjére ugyancsak jótékony hatást gyakorol.

Az agy és az idegrendszer működésének erősítésére
Frissítő hatását a borsmenta annak is köszönheti, hogy nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat a B-vitamincsoportból; ilyen például a riboflavin, a niacin és a folsav. Ezek az értékes vegyületek erősítik az idegrendszert, javítják az agyműködést, továbbá hozzájárulnak a koncentrációs problémák megelőzéséhez. B-vitamin-csoporthoz tartozó vitaminokban elsősorban a menta levele bővelkedik.

ÉRDEMES TUDNI
Átfagyott lábfej esetén régen azt a módszert alkalmazták, hogy a lábbelibe friss mentaleveleket tettek. A menta élénkíti a vérellátást, és ezáltal melegítő hatást fejt ki.

FELHASZNÁLÁS
Emésztési panaszokra
A borsmenta enyhülést hoz olyan akut gyomorbántalmak és emésztőrendszeri panszok esetén, amikor a tüneteket hányinger és hányás kíséri. Szintén segítséget nyújt a bélflóra működési zavara következtében fellépő szélszorulás ellen. Étkezés után igyunk meg 1 csésze forrázatot.

Nyugtató hatású kádfürdő
A forrázat elkészítéséhez 5-6 evőkanál mentalevelet öntsünk fel 1 liter lobogó vízzel. A forrázatot öntsük a kb. 38°C-os fürdővízhez. Lehetőleg mintegy 15 percig üljünk a kádban. A fürdő hűsítő és pihentető hatású. Stressz által okozott kiütések és bőrpír ellen is eredményesen alkalmazható.

Elsősegély torokfájásra
A menta enyhén fertőzésgátló hatású, ezért az erősre főzött mentatea kiváló házi gyógyszer a torokfájás kezdeti stádiumában. A frissen elkészített mentateát hagyjuk kihűlni, majd napközben többször végezzünk vele toroköblögetést.

Utazási betegség ellen 
Bérkeringés-szabályozó tulajdonságánál fogva a mentatea remekül alkalmazható utazási betegség esetén is. Utazás előtt néhány nappal megelőző jelleggel kezdjük inni a mentateát, naponta három csészével. Termoszban vigyünk magunkkal az útra is.

GYÓGYTEAKEVERÉKEK

Epekő és bélgörcs ellenű
30 g borsmentalevél
20 g kamillavirág
20 g libapimpó
20 g kis ezerjófű
Ez a keverék serkenti az epekiválasztást, és javítja az emésztést.

Irritált gyomorra
25 g borsmentalevél
25 g citromfűlevél
25 g édeskömény
25 g orvosikálmos-gyökér
A gyógynövények ezen kombinációja görcsoldó hatású, továbbá nyugtatja a gyomor- és a bélnyálkahártyát.

Idegnyugtatásra
50 g borsmentalevél
50 g citromfűlevél
Oldja a stressz által kiváltott feszültséget.



TÖKMAGTEA

$
0
0
A tök Dél-Amerikából származik, számos változatát termesztik Európában is. Az uborkával, a sárgadinnyével, a cukkinivel és a patisszonnal együtt a tökfélék (Cucurbitaceae) családjába tartozik, amelynek több száz faja létezik világszerte. A sütőtök ízletes, könnyen emészthető és alacsony kalóriatartalmú (100 g húsában mindössze 17 kalória és 7 g szénhidrát van), A-vitaminban és káliumban gazdag. Gyógyító hatása leginkább a Magyarországon és Európa egyes régióiban termelt olajtök héj nélküli magjának van. A tökmagot régen a bél élősködői ellen ajánlották. Manapság leginkább húgyúti panaszok kezelésére használják (főleg idősebb férfiaknál, akiknél a megnagyobbodott prosztata szűkíti a húgyvezetéket). A sütőtök húsából készült tea segíthet a gyomorhuruton és a bélbetegségeken, valamint a terhesség alatti hányáson is. A növény virágaiból készült főzet javítja a közérzetet, erősíti a szervezetet.

TÖKMAG- ÉS TÖKVIRÁGTEA
Mozsárban törjünk össze 10 g tökmagot, szórjuk egy bögrébe, és öntsük le forrásban lévő vízzel. Ahhoz, hogy gyógyító hatást érjünk el a vizeletkiválasztó rendszer területén, naponta legalább 1 l teát kell meginni. A tökvirágtea elkészítéséhez öntsünk le három friss tökvirágot 2 dl forrásban lévő vízzel, és 10 perc múlva szűrjük le.









Gyógyító hatás: A tökmag többek között kukurbitacint, fitoszterolt, glikozidokat és tokoferolt tartalmaz. Számos sejtvédő folyamatban nagy jelentőségük van a benne található nyomelemeknek (szelén, mangán, cink, réz). A tökmagolaj segít megszabadulni a galandféregtől és a cérnagilisztától.

Antioxidánsok a tökmagban
Az antioxidánsok olyan anyagok, amelyek védik a sejteket, a vitaminokat, az enzimeket és a hormonokat az oxidációtól, ugyanakkor megelőzik a káros szabad gyökök kialakulását. A tökmag nagy mennyiségű antioxidánst tartalmaz, ezek közé tartozik a cink, a szelén, a mangán és a tokoferol.

Prosztata panaszokra
A tökmagban található fitoszterolok jó hatással vannak a férfi hormonháztartásra, és megfékezik a fájdalmas prosztata-megnagyobbodást. A tökmag összetett hatóanyag kombinációja ezenkívül növeli a hólyag feszülését, ugyanakkor ellazítja a hólyag záróizmát - ezáltal megkönnyíti a vizelést. A tökmagtea vagy egyéb házi gyógyszer használata előtt mindenképpen konzultáljunk az orvossal, hogy kizárhassa a prosztata daganatos elváltozását.

ÉRDEMES TUDNI
Kimerítő gyaloglás vagy hosszas álldogálás után a tökmagfőzetes láb áztatás enyhíti a a panaszokat: a fájdalmat és az égető érzést.






ALKALMAZÁS

-Vizelettartási problémákra - Igyunk meg mindennap egy csésze mézzel ízesített tökmagteát. A két hétig tartó kúrát évente 3-4 alkalommal megismételjük.
-Élősködők ellen - Keverjünk el 200 g őrölt tökmagot 1 evőkanál mézzel, és 2,5 dl tejben kissé melegítsük fel. Reggel fél órán belül fogyasszuk el. A tökmag hatóanyagai megbénítják a galand- és bélférgeket. Két óra elteltével együnk meg 1 kávéskanál ricinus olajat, ez eltávolítja az élősködőket az emésztő csatornából. Kéthetente ismételjük meg.
-Alkalmankénti éjszakai bevizelésre - Ha nincs szervi  vagy egyértelmű lelki oka az éjszakai bevizelésnek, a tökmagtea segíthet azoknak a gyermekeknek, akiknél ez csak időnként jelentkezik. Három héten át napi 3 csésze tea fogyasztása erősíti a húgyhólyagot, és szabályozza a záróizom működését.
-Terhességi hányinger ellen - A természetgyógyászat a tökpürét, a tökkompótot vagy a tökmagteát ajánlja a terhességi hányinger gyógyítására. Együnk meg naponta legalább 2 adag kompótot vagy tökpürét, vagy igyunk meg 3 csésze tökmagteát.

GYÓGYTEA KEVERÉKEK

Galandféreg és cérnagilsizta ellen
-40 g tökmag
-30 g gilisztaűző varádics levél
-30 g kutyabenge kéreg
Ez a gyógynövény keverék megbénítja a bél élősködőit, ugyanakkor el is távolítja őket a belekből. 10-14 naponta át naponta igyunk meg legalább 3 csésze teát; ehhez 1 kávéskanál keveréket forrázzunk le.

Éjszakai bevizelés ellen
-40 g tökmag
-20 g orbáncfűlevél
-20 g árnikalevél
-20 g prálófűlevél
Ez a gyógynövény keverék egyszerre fizikai és pszichikai hatású. Erősíti a húgyszerveket és megnyugtat.

Bélhurut ellen
200 g sütőtök
A meghámozott, feldarabolt tököt főzzük meg 1 l vízben, amíg teljesen szét nem esik. Ne Szűrjük le. Bélhurut és hasmenés esetén együnk meg naponta 2 adag pürét, amíg a tünetek meg nem szűnnek.



YERBA MATE

$
0
0
A koffeinben gazdag matéteát a paraguayi magyal leveliből főzik. Ez a magyalféle Dél-Amerika erdeiben őshonos, karcsú örökzöld fa, akár 6 m magasra is megnő. A guarani indiánok már Amerika felfedezése előtt ismerték. Ma ez a legtöbb dél-amerikai állam nemzeti itala. Úgy készítik, hogy a fa megszárított és összemorzsolt leveleit egy ivótök üregébe szórják, leforrázzák, és onnan szívják ki a bombillának nevezett fémcsővel. Az enyhén kesernyés főzet kiváló szomjoltó. Sokféle, a szervezet számára nélkülözhetetlen vitamin, ásványi anyagot és enzimet tartalmaz. A koffein adja a tea élénkítő hatását, seít szellemi és fizikai kimerültség esetén. A koffein részben kapcsolódik a csersavakhoz, ennek folytán védőréteg jön létre az emésztőcsatorna nyálkahártyáján, hatása ezért enyhe és jól tolerálható. Mivel a matétea megszünteti az éhségérzetet, természetes étvágycsökkentőként is működik.


FORRÁZAT 
Öntsünk le egy kávéskanál matélevelet egy csésze
forró, de nem lobogó vízzel. Hagyjuk állni 5-15 percig, hogy leülepedjen. Rövid áztatással élénkítő hatású reggeli, hosszabbal pedig nyugtató esti teát kapunk. Ha túl keserűnek találjuk, fél perc után öntsük ki az első főzetet, és forrázzuk újra a leveleket.


Gyógyító hatás: A maté legfontosabb aktív összetevője a koffein, amely legalább 50%-ban vegyületet alkot a csersavakkal. Gyengéden élénkíti az agy működését, az anyagcserét és a bélműködést. A vízhajtó hatású szaponinok kiürítik a szervezetből a felgyülemlett vizet, belsőleg alkalmazva baktériumölő és nyugtató hatásúak. A teában található A-, B1-, és C-vitamin erősíti a szervezet ellenálló képességét.

Nehézfém-vegyületek - A matélevelekben található klorogénsav bonyolult vegyületeket alkot a néhézfémekkel. Ilyen formában azok már teljesen ártalmatlanok a szervezetre, mert az anyagcsere végtermékeivel távoznak. Amatétea segít méregteleníteni a szervezetet az amalgámból készült fogtömések eltávolítása után. A matétea kedvezően hat azokra is, akiknek a szervezetét túls sok, a környezetből származó méreganyag terheli.

A szaponinok segítik a sebgyógyulást - A szaponinok és a csersav fertőtlenítik a nehezen gyógyuló sebeket, és gyorsítják gyógyulásukat. Készítsünk teát két kávéskanál matélevélből, mártsunk bele egy gézlapot vagy textilzsebkendőt, és tegyük a sebre.

ÉRDEMES TUDNI
A lehűtött és citromlével ízesített matétea kiváló nyári frissítő ital.

FELHASZNÁLÁS

A fogyókúra elősegítésére - A matétea kiváló ital diéta vagy fogyókúra idején. A finoman ható koffein seíti a cukor és a zsírok lebomlását. Enyhül szükséges energia szabadul fel. igyunk belőle napi három csészével, este pedig főzzük hosszabban, hogy erősödjön a nyugtató hatása.

Segíti a szervezet kitisztulását - A matélevél összetevői tisztíják a veséket, és felgyorsítják a méreganyagok távozását az emésztőrendszerből anélkül, hogy hasmenést okoznának. Tavasszal vagy ősszel igyunk meg naponta 3-4 csésze matéteát. A kúra időtartama négy hét. A főzet élénkíti az anyagcserét.

Az idegek erősítésére - Élénkítő tulajdonságának köszönhetően a koffein javítja a koncentrációt, és segít a vizsgákra való felkészülésben. A vitaminok és az ásványi összetevők élénkítik az idegsejteke. 5-8 percig hagyjuk a forró vizet a tealeveleken, fogyasszuk kis kortyokban, amilyen forrón csak tudjuk. Egy kávéskanál méz erősíti a hatását, és jót tesz az idegeknek.

Húgyúti fertőzés esetén - Vízhajtó és enyhe fertőtlenítő hatásának köszönhetően a matétea kiváló gyógyszer hólyaggyulladásra. Igyunk meg naponta legalább négy csésze forró teát.

GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYKEVERÉKEK

Enyhe húgyúti fertőzésre
30 g matélevél
20 g orvosi medveszőlő
20 g nyírfalevél
10 g nyírfalevél
10 g csipkebogyó
A főzet tisztítja és fertőtleníti a veséket és a húgyhólyagot. A csipkebogyó vízhajtó hatású.

Alacsony vérnyomásra
30 g matélevél
20 g galagonya
20 g rozmaringlevél
20 g orbáncfű
Ez a gyógynövénykeverék stabilizálja a szívritmust, javítja a vérkeringést, miközben az idegekre nincs káros hatással.

A megfázás tüneteinek enyhítésére
40 g matélevél
40 g hársfavirág
20 g feketebodza virág
Ez a gyógynövény-keverék láz esetén izzaszt, és segíti a megfázás gyorsabb gyógyulását. Emellett kiváló szomjoltó is.

PEMETEFŰTEA - Marrubium vulgare

$
0
0
A pemet vagy orvosi pemetefű már az ókorban értékes gyógynövénynek számított. Latin elnevezése (marrubium) a héber "marrob" szóból ered, amelynek jelentése "keserű nedv". Az egyiptomi orvosok-papok a tisztító hatású pemetefűteát mérgezés ellen ajánlották.
A középkorban úgy vélték, hogy le tudja venni a rontást az emberről. A pemetefű a keserűanyagokat tartalmazó növények közé tartozik. Kiválóan hat emésztőszervi megbetegedések, hamenés és étvágytalanság esetén, továbbá serkenti az epetermelést. A népi gyógyászatban a pemetefüvet általános erősítő szerként használják kimerültség, fáradtság, idegesség és vérszegénység esetén.
Fiatal nőknél szabályozza a rendszertelen menstruációt és enyhíti a görcsöket.
A pemetefűtea enyhíti a száraz köhögéssel járó makacs hörghurutot, valamint az asztmás panaszokat.

 A TEA ELKÉSZÍTÉSE
2 kávéskanál szárított pemetefüvet forrázzunk le egy bögre vízzel, és lefedve hagyjuk állni 3-5 percig. Naponta 3-4 csészével igyunk belőle.
Hasmenés és epebántalmak kezelése esetén ne édesítsük meg.
Általános gyengeség, köhögés és hörgöhurut ellen egy csésze teához adhatunk 1 kávéskanál mézet - a tea ilyenkor kevésbé keserű.
A méz fertőtlenítő hatású is.








Gyógyító hatás: A pemetefű legfontosabb hatóanyaga a keserű ízű marrubiin. Más keserűanyagokkal, illóolajokkal és gyantával együtt serkenti az emésztést és a máj epetermelését. A hasmenést és a gyomorfájást gyógyító hatása csersavtartalmának köszönhető.

A marrubiin elősegíti az epetermelést - A marrubiin serkenti az epetermelést, ami különösen fontos az ételekkel elfogyasztott zsír megfleelő emésztéséhez. Krónikus pebántalmak kezelésére is alkalmas.

Felszakítja a hörgőváladékot - A marrubiin nemcsak az emésztőcsatornában fejti ki gyógyhatását, hanem a tüdőben is. A vastagon letapadt, sűrű váladékot fellazítja a hörgőkben és a léghólyagocskákban - ezáltal könnyebben fel tudjuk köhögni. A hatást erősíti, ha a pemetefűteához eukaliptuszt vagy kakukkfüvet adunk.

 ÉRDEMES TUDNI
A kevés mézzel édesített pemetefűtea segít nehezen gyógyuló száraz légcsőhurut esetén. Igyunk naponta legalább 3 csésze forrázatot.




FELHASZNÁLÁS

Bőrbetegségekre - A pemetefűforrázattal készült fürdőt minden száraz és nedvedző bőrbetegségre és nehezen gyógyuló sebra alkalmazhatjuk. Készítsünk 10 kávéskanál pemetefűből és 1,5 l vízből erős főzetet, és töltsük a fürdővízhez. A fürdés során ne használjunk szappant vagy tusolót.

Teltségérzet és puffadás ellen - A pemetefűtea csillapító hatással bír teltségérzet és olyan kellemetlen emésztőszervi panaszok formájában jelentkező bélrenyheség esetén, mint a puffadás, a bélgázok és abélgörcs. Elősegíti az emésztőnedvek termelését, a beleket intenzív munkára serkenti, megnyugtatja a gyomrot. Panaszok esetén igyunk 2-3 csésze édesítetlen teát.

Étvágyserkentőként - A pemetefű serkenti a gyomornedvek termelését - ezáltal az emésztést is. Étkezés előtt fél órával igyunk egy csésze édesítetlen pemetefűteát.

Rendszertelen és gyenge menstruáció esetén - vérszegénységre hajlamos fiatal nőknek a pemetefűtea segíthet abban, hogy a menstruáció normáli, rendszeres és kevésbé fájdalmas legyen. A pemetefűteának köszönhetően a vérzés során megtisztul a szervezet, de nem gyengül le.

GYÓGYÍTÓ TEAKEVERÉKEK

A jobb epetermelésért
40 g pemetefű
20 g bormenta
20 g cickafark
20 g gyermekláncfűgyökér

Ez a keverék többféle, epebetegséggel összefüggő panaszt enyhít. 1 evőkanál keveréket forrázzunk le egy bögrében, és hagyjuk kiázni. Naponta 3 csészével igyunk belőle.

Serkentő tea gyenge menstruáció esetén
40 g pemetefű
20 g pásztortáska
20 g ánizsmag
20 g rozmaring

Ez a keverék számos olyan hatóanyagot tartalmaz, amely serkenti, erősíti és harmonizálja a női szervezetet. 1 kávéskanál keveréket forrázzunk le egy bögre vízzel, és áztassuk 5 percig.

Asztmatikus panaszok enyhítésére
40 g pemetefű
20 g eukaliptuszlevél
20 g macskagyökér
20 g mályvalevél

A tea felszaggatja a légutak mélyén lévő sűrű váladéko, és az irritált légutakat védőréteggel vonja be. 1 kávéskanál keveréket forrázzunk le egy bögre vízzel, és kiáztatás után igyuk meg. Mézzel édesíthetjük.


TERMÉKEK, MELYEKET GYÓGYSZERTÁRBAN 
MEGVÁSÁROLHATSZ:

pemetefű-cukorka

pemetefű

CSIPKEBOGYÓTEA

$
0
0
A vadrózsa (Rosa canina) jellegzetes élénkpiros bogyói augusztus-szeptemberben jelnnek meg a bokrokon, de az első őszi fagyok idején érnek be. Érdemes figyelmet szentelni a nyár eme utolsó üdvözletének, a csipkebogyó ugyanis kiváló C-vitamin-forrás, a fekete ribizli vagy a citrusfélék a nyomába sem érnek. Ennek köszönhetően a csipkebogyótea alkalmas az őszi megfázások megelőzésére. A frissen szedett termésből hideg eljárással készített italok vagy gyümölcshabok különösen sok, az influenzás megbetegedések megelőzésére szolgáló vitamint tartalmaznak. Az ellenálló képesség erősítése mellett a csipkebogyó általános gyengeség esetén újult erőt ad, seít a lázzal járó mebetegedések kezelésében, tiszítja a vesét és a húgyutakat, élénkíti az emésztést. A csipkebogyótea megelőző jellegű fogyasztása ezenkívül segíti a csontok erősödését, javítja szilárdságukat. Az orvosok az elhúzódó ízületi problémáktól szenvedőknek is a csipkebogyóteát ajánlják.
A FŐZET ELKÉSZÍTÉSE
2 púpozott kávéskanál szárított csipkebogyót öntsünk le egy bögre forró vízzel, és hagyjuk állni 15 percig. Az élénkítő, enyhén savanykás teát egy kevés mézzel édesíthetjük. Akkor a leghatékonyabb, ha közvetlenül lefekvés előtt fogyasztjuk a még meleg főzetet. Még jobb hatást érhetünk el a csipkebogyó, a hibiszkuszvirág és a galagonya gyümölcsének illatos keverékével.














Gyógyító hatás: A csipkebogyó a C-vitaminon kívül B1-, B2-, és K-vitamint, illetve béta-karotint tartalmaz. Ezenkívül ásványi anyagok, bioflavonoidok, cseranyagok és pektin gazdagítja fertőzés- és gyulladásmegelőző hatóanyagainak palettáját. A gyümölcsökben emellett van még értékes likopon, amelynek jelentős a daganatmegelőző hatása.

Anyagcserét aktivizáló C-vitamin
A C-vitamin fokozza a szervezet védekezőképességét, ellenállását a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Emelett élénkíti a mellékvesék működését, fontos hormonok termelődését stimulálja, és fokozza az anyagcserét. Nélkülözhetetlen a sebgyógyulási folyamatokban, és erős antioxidáns hatása van.

Pektinek és gyümölcssavak
A pektin a szénhidrátokkal rokon, nem megemészthető vegyület, csak a ballasztanyag szerepét tölti be. Megköti a belekben lévő méreganyagokat, megváltoztatja a széklet víztartalmát, és a gyümölcssavakkal együtt élénkíti z emésztést. Mivel gyengéden szabályozza a bélműködést, a csipkebogyótea tisztítókúrák kiegészítésére is alkalmas.

ÉRDEMES TUDNI
Az előre lefőzött csipkebogyótea egész nap megőrzi finom ízét, ezért termoszba töltve magunkkal is vihetjük.
 ALKALMAZÁS
-Enyhe húgyúti fertőzés esetén - A csipkebogyóból készült főzet erősíti a szervezet védekezőképességét, növeli a vizeletkiválasztást, és enyhén fertőtleníti a húgyutakat. Éppen ezért jól alkalmazható enyhe hólyag- vagy húgyúti gyuladás esetén. Igyunk meg naponta 3-4 csészével.
-Az infjluenza megelőzésére - Tavasszal és ősszel megvéd az influenzás megbetegedésektől egy kéthetes csipkebogyótea-kúra. A tea elkészítéséhez az egész bogyót használjuk fel. Naponta 3-4 nagy csészével fogyasszunk belőle.
-Erősítő hecsedlibor - 1 l száraz vörösborral öntsünk le 100 g dércsípte, megtisztított csipkebogyót, és hagyjuk állni 14 napig. Ezután szárjük le az italt. Napi egy pohár élénkíti az étvágyat, erősíti a gyomrot és a beleket, és javítja avérkeringést. Az ilyen mennyiségben fogyasztott bor az egészséges, idősödő szívnek is jó erősítő szer, mivel javítja a koszorúerek vérellátását.
-Ízületi betegségekre - Aprítsunk fel egy marék csipkebogyót, és öntsük le egy pohár meleg vízzel. Hagyjuk állni egy éjszakára. Miután leszűrtük és kinyomkodtuk, igyunk belőle naponta többször. Napon szárított csipkehúsból is készíthetünk hasonló változatot.

GYÓGYÍTÓ TEAKEVERÉKEK

Meghűlés megelőzésére
-40 g csipkebogyó
-20 g hársfavirág
-20 g martilapu
-20 g ökörfarkkóró
Ez a keverék serkenti az immunredszer működését. Már kialakult meghűlés esetén fellazítja a hörgőkben megtapadt váladékot, és segíti a kitisztulásukat.

Vesehomok és megnövekedett húgysavérték esetén
-40 g csipkebogyó
-20 g borbolyatermés
-20 g aranyvesszővlevél
-20 g mezei zsurló levél
Ez a főzet átmossa a veséket, segít vesehomok és húgyúti gyulladásra való hajlam esetén. Reuma és köszvény esetében kihajtja a húgysavat.

Alhasi panaszok és enyhe hasmenés kezelésére
-30 g csipkebogyó
-20 g borsmentalevél
-20 g citromfűlevél
-20 g szederlevél
Ez a keverék az epehólyag működését szabályozza, oldja a bélgörcsöket, enyhíti a hasmenést. Émelygés esetén kiváló elsősegélynyújtó szer.

csipkebogyó dzsem - Kép: testunkegeszsegunk.blog.hu

SZENNA - Senna alexandrina

$
0
0
Megszünteti a heveny székrekedést, tisztítja a beleket.

A szenna arab kereskedők révén jutott el Európába a 9-10. században. A növény levele és termése a leggyakrabban használt növényi alapú hashajtók közé tartozik, a terméshüvelyt régen a szülés beindítására, a méhösszehúzódások serkentésére is alkalmazták.

Jellemzők: A szenna kifejezést a köznyelvben a szenna növénynemzetséghez tartozó (korábban a Cassia nemzetséghez sorolt) és közeli rokonságban álló néhány cserjefaj levelének és termésének megnevezésére használják, a meghatározás azonban legtöbbször a Senna alexandrina nevű fajra vonatkozik. A szóban forgó cserje kb. 1 méter magasra nő. Édeskés illatú levele először nyálkás, majd keserű érzetet hagy a szájban. A növény termése keserű ízű, emellett kaparó érzést okoz a torokban.

Előfordulás - A Senna alexandina Észak-Afrikából származik, őshazája Aléria, Egyiptom és szudán. Ezenkívül Ázsiában is előfordul.

Gyógyászati alapanyag - Gyógyászati célokra a növény levelét és hüveltermését hasznosítják, amelyek "szennalevél", illetve "szennatermés" néven kerülnek forgalomba.

HATÓANYAGOK
A növény egészségre gyakorolt jótékony hatása a benne található szennozidoknak köszönhető, melyek 3-5%-ban vannak jelen a levelekben és a termésben. E vegyületek hatására a megemésztet táplálék gyorsabban halad végig a beleken, a széklet pedig puhább lesz. A szenna további fontos hatóanyagai közé tartoznak a csersavak, az ásványi anyagok és a nyálka.

ALKALMAZÁS
A szenna termése és levele fokozza a bélmozgást, meggátolja a víz és a nátrium felszívódását a  vastagbélben; makacs székrekedés esetén hatékony hashajtó szer. A szennát egykor a menstruációs vérzés szabályozására használták, valamint orsóférges és cérnagilisztás fertőzés ellen. Alkalmazása ellenjavallott aranyér és bélelzáródás esetén, a havi vérzés időszakában, továbbá terhesség és szoptatás idején.

ÉRDEMES TUDNI

A szennát kizárólag akkor szabad használni, ha más hashajtó szerekkel nem sikerül eredményt elérni. A növény vegyületei erősen hatnak a szervezet víz- és elektrolit-háztartásra: a fokozott kálium-veszteség eredményeként szívműködési zavar, izomgyengeség, bélnyálkahártya-irritáció és újbóli székrekedés léphet fel. A szenna kúraszerű alkalmazása esetén a vizelet lilára vagy pirosra színeződhet.







FELHASZNÁLÁS

Tea - Akut székrekedés esetén fél - 1 kávéskanál szennalevelet vagy termést felöntünk 1,5 dl forró, de nem forrásban lévő vízzel. 10 perc elteltével leszűrjük. Este igyunk meg 1 csésze frissen elkészített forrázatot.

Gyógynövény-keverékek - A szennalevelet vagy -termést rendeszerint nem önmagában, hanem más has- és szélhajtó, valamint bélműködést serkentő gyógyfüvekkel kombinálva alkalmazzák. A szenna megtalálható több, kereskedelmi forgalomban kapható hashajtó keverékben.

Fogyasztó teák - Számos gyógyszerkészítmény és úgynevezett fogyasztó tea tartalmaz szennát. Alkalmazása nem javasolt abban az esetben, ha nem áll fenn székrekedés, fogyasztása ugyanis bélműködési zavarokhoz és kiszáradáshoz vezethet.

Gyári készítmények - A szenna felaprított levele, termése, kivonata és desztillálással elkülönített hatóanyaga - a meghatározott szennozidmennyiség eléréshez szükséges szabvány szerint - beszerezhető tabletta, drazsé és granulátum formájában. Mindig tartsuk be az orvos által előírt vagy a betegtájékoztatóban feltüntetett adagolást.



BORSMENTA - Termesztés

$
0
0
Mentha X piperita

A mentatea hőségben a legjobb!

Az árvacsalánfélék családjához tartozó borsmenta a vízi menta és a fodormenta keresztezésével jött létre. Kizárólag termesztett formában ismert. Nedves, ingoványos vagy agyagos talajon érzi jól magát. Az egészségre gyakorolt  kedvező hatása mindenek előtt annak köszönhető, hogy a növény nagy mennyiségben tartalmaz mentaolajat, amely bővelkedik mentolban és mentonban, de található benne pinén, kamfén, csersav, valamint nikotin- és más sav is. A borsmentából kivont illóolaj erősen fertőtlenítő és irritáló hatású. Gyakran javasolják epepanszok, emésztőrendszeri betegségek ellen, étvágyserkentésre és az emésztés javítására. Támogatja a máj és az epehólyag működését. Külsőleg a mentaolajat bedörzsölésre használják: javítja a bőr vérellátását, reumás panaszok, idegfájdalom és fejfájás esetén hűsít, csillapítja a fájdalmat. Fertőtlenítő hatása folytán légúti megbetegedések ellen, toroköblögetéshez és inhaláláshoz is ajánlott. A mentaolajat ezenkívül cukrászipari termékek és kozmetikumok gyártásához is felhasználják.

 TALAJ / TERMESZTÉS
  • A napos vagy félárnyékos helyeket kedveli.
  • Szépen fejlődik vízáteresztő, laza, nedves talajon.
  • A módfelett szapora növény 50-90 cm-es magasságot érhet el.














A növény begyűjtését július elején, röviddel a virágzási időszak beköszönte előtt végzik. Leveleit egyenként is szedhetjük egész nyáron.

Emberemlékezet óta nagy becsben tartják a menta különféle változatait. A bibliai farizeusok adószedéskor elfogadták fizető eszközként is. Az elnevezésben szereplő "bors" kifejezés a növény erőteljes ízére utal.

Jellemzők: A borsmenta a föld felett és alatt is rendkívül szerteágazó növény. Négyélű, gyakran vöröses színezetű szárán párosan keresztben álló élénkzöld levelek ülnek. Alig 2 mm nagyságú, apró virágai füzérvirágzatba rendeződnek.

GONDOZÁS
A borsmenta sok nedvességet igényel, ezért ajánlatos gyakran öntözni. Termőföldjére trágyát vagy komposztot is felvihetünk. Mivel nem teljesen fagyálló, olyan helyeken, ahol kemény télre lehet számítani, a hideg idő beálltával fenyőtűvel le kell takarni. Csapadékos nyár során, vagy ha a növények túl szrosan nőnek egymás mellett, megtámadhatja a mentarozsda nevű betegség. Ilyenkor, nem sokkal virágzás előtt, jellegzetes vöröses-rózsaszínes "Pattanások" jelennek meg rajta. Ilyen esetben a növényeket a földfelszínig vissza kell metszeni. A menta gyorsan regenerálódik. Vigyázat: A fertőzött növényeket tilos gyógyászati célokra felhasználni, és komposztba sem szabad szórni!

BEGYŰJTÉS-FELDOLGOZÁS

A begyűjtés ideális esetben július elején történik, nem sokkal virágzás előtt, amikor a növény illóolaj-tartalma a legmagasabb. A növényeket a talaj felett metszik le, majd sötét helyen, felfüggesztve szárítják. Meleg éghajlatú területeken és hosszúra nyúló nyár végén rendszerint sor kerül második betakarításra is.

FELHASZNÁLÁS
A friss borsmentalevélnek üdítő zamata van, mentoltartalmának köszönhetően pedig hűsítő hatású, ezért jól illik italokhoz, levesekhez, salátákhoz, édes és zöldséges fogásokhoz egyaránt. Illóolaját likőrök és édességek előállításánál is felhasználják (a menta kiemeli a csokoládé ízét). Angliában pikáns mentaszószt kínálnak a húsételek mellé.
Gyógyászati célokra a szárított mentalevélből készült tea alkalmazható, mely különösen emésztési zavarok és émelygés esetén jelenthet nélkülőzhetetlen segítséget. A mentaolajos bedörzsölés hűsíti a bőrt, enyhíti a reumatikus panaszokat. Inhaláláshoz használva gyorssegély lehet megfázás esetén: fertőtleníti a légutakat, enyhíti a makacs, kínzó náthát.

 ÉRDEMES TUDNI
A borsmenta rendkívül szapora, egy-kettőre elburjánzik a kertben. Annak érdekében, hogy ezt megelőzzük, ültessük műanyag vödörbe, és azzal együtt ássuk be a földbe.




HOGYAN TERMESSZÜK?
A borsmenta különböző menta fajok keresztezéséből jött létre, így nem lehet magról szaporítani, mivel a magokból nem mindig borsmenta fejlődik ki (hanem rendszerint valamelyik kiindulási faj). Ehelyett tavasszal érdemes előnevelt növényeket beszerezni a kertészeti szaküzletben. Az ültetés helyének megválasztásakor ajánlatos figyelembe venni, hogy a borsmenta könnyen elburjánzik. Nagyon szépen fejlődik például a kerti tavacska partján.

SZABADFÖLDI TERMESZTÉS

1. Az előnevelt növények gyökérzetét néhány órával a tervezett  ültetés előtt vízbe állítjuk.
2. Ezután az előkészített, alaposan megöntözött kerti földbe ültetjük a töveket.
3. A fiatal növények az első hetekben lassan fejlődnek. Ez idő alatt célszerű a talajt gyakran fellazítani, továbbá rendszeresen gyomlálni.

SZAPORÍTÁS

Gyökeres törzshajtások osztása
Az egészséges borsmenta vízszintes törzshajtásait tavasszal lemetsszük, majd feldaraboljuk úgy, hogy minden darabon maradjon gyökérzet és hajtás. A hajtás darabokat áprilisban vagy májusban 5 cm mély barázdákba tesszük, földet hordunk rájuk, lenyomkodjuk. Amíg ki nem sarjadnak, folyamatosan pótoljuk a nedvességet.

Dugványozás 
A levél elágazás fölött lemetszünk 5-7 cm hosszú leveles hajtásdugványt, amelyet laza földdel töltött cserépbe dugunk. Amikor a földje száradni kezdene, meglocsoljuk. Fagyosszentek után kiültetjük a kertbe. A dugványok vizes edényben is gyökeret eresztenek.

ORBÁNCFŰ - Termesztés

$
0
0
Hypericum perforatum

Szent János korsót hoz az olajhoz

Az orbáncfű ellenálló, évelő lágy szárú növény, amely főként meleg, száraz mezőkön, utak mentén és erdőszéleken fordul elő. A növény levelén jellegzetes apró lyukacskák vannak, amelyek akkor válnak láthatóvá, ha a leveleket a fény felé tartjuk. Az orbáncfű tudományos elnevezéséből a perforatum szó ezekre a pontszerű lyukakra utal. Ezekben illóolaj gyűlik össze, továbbá vörös színezőanyagot, hipericint is tartalmaznak, amelynek energetizáló hatása ismert. Az orbáncfű más hatóanyagokkal kombinálva enyhén nyugtató és hangulatjavító hatást mutat. A népi gyógyászatban májbántalmak és emésztési zavarok kezelésére alkalmazzák, külsőleg pedig égési sérülések, sebek, horzsolások, fekély és visszér gyógyítására.

 TERMESZTÉS / TALAJ
  • A meleg, napos vagy félárnyékos helyeket kedveli.
  • Vízáteresztő, humuszos talajban érzi jól magát.
  • 60-100 cm magasra nő.






    Begyűjtését június és augusztus között végzik, hagyományosan június 24. táján, vagyi a nyári napforduló környékén.
    Az ősi pogány hiedelem szerint a nyári napforduló időszakában különleges energiák uralkodnak. Az orbáncfüvet ezért egykor ártó szellemek és átkok, a szorongás és a rémálmok elűzésére is alkalmazták.

    Jellemzők: Téláló évelő növény, szára egyenes, felül szétágazó. Enyhén citromos illatú, apró sárga virágai öt sziromból és számos porzóból épülnek fel.

    HOGYAN TERMESSZÜK?

    A közönséges orbáncfű ritkán kapható kereskedelmi forgalomban. Kertbe és erkélyre kizárólag díznövényként szolgáló változatát ajánlják, amelynek nincs gyógyító hatása. Ezért annak érdekében, hogy vetőmaghoz jussunk, érdemes kertészeti szaküzletekhez vagy csomagküldő szolgálatokhoz fordulnunk, esetleg kutassunk fel egy terméseztben előforduló példányt, és gyűjtsük össze a magját. Bőven elég egy fél gyűszűnyi mennyiség. A vadon növő orbáncfüvet ne ássuk ki!

    kép: szeretetrehangoltan.blogspot.hu
    Magról szaporítás
    1. Az orbáncfű magját március és május között vetőfölddel töltött csíráztatóedénybe vetjük.
    2. A magokat vékony réteg földdel betakarjuk, majd szórófejes flakonból bőségesen megpermetezzük vízzel. A nedvességet rendszeresen pótoljuk. A magok 14-20 nap elteltével kelnek ki.
    3. Amikor a palánták elérik a 3-5 cm-es magasságot, virágfölddel megtöltött kisebb cserepekbe ültetjük át őket hármasával. Nyárra a növényket napos helyre állítjuk. Arra figyeljünk, hogy ne száradjanak ki.
    4. A növényeket ősszel kiültetjük a kertbe, egymástól 30 cm távolságra, ideális esetben vízáteresztő talajba. A következő nyáron már virágot hoznak.

    SZAPORÍTÁS
    Az orbáncfű tőosztással történő szaporítását ajánlatos tavasszal vagy ősszel elvégezni. A növényt kiássuk, a hajtásokat ásóval vagy éles késsel darabokra vágjuk, majd alaposan fellazított talajba ültetjük. Ha sok fiatal növényt szeretnénk, ősszel gyűjtsünk magokat- tavaszik száraz, sötét helyen tároljuk, majd márciustól virágládába szórva elvetjük.

    GONDOZÁS
    Az orbáncfüvet tavassszal kis mennyiségű komposzttal érdemes ellátni, száraz termőföld esetében nyáron takarjuk le a talajt avarral, hánccsal. A növény jól viseli a szárazságot, öntözni ezért általában nem szükséges. Kifejezetten nem kedveli, ha körülötte áll a víz. Ősszel a szárát közvetlenül a talaj felett metsszük vissza.

    BEGYŰJTÉS-FELDOLGOZÁS
    Az orbáncfüvet júniustól augusztusig gyűjtik be, a növény azonban június vége felé tartalmazza a legnagyobb mennyiségű hatóanyagot. Forrázat készítéséhez nem a fásodó szárat, hanem csak a virágzó hajtásvégeket használják fel, amelyeket a leszedést követően a levelket lefelé lógatva sötét helyen függesztenek fel. Az orbáncfűolajat kizárólag friss virágokból és levelekből nyerik ki.

    FELHASZNÁLÁS
    A firss virágokat és leveleket felönthetjük olajjal - az így kapott orbáncfüves olaj eredményesen alkalmazható különféle bőrbetegségek és reumás panaszok enyhítésére.

    Kép: szeretetrehangolva.blogspot.hu

     ÉRDEMES TUDNI
    A közönséges orbáncfüvet az olajmirigyek alapján különböztethetjük meg más hasonló fajoktól. Ha a virágokat vagy a leveleket ujjunk között összemorzsoljuk, bíborszínű folyadék távozik belőlük.



    Hogyan termesszünk otthon gyömbért?

    $
    0
    0
    Sokan, amikor elkezdik a gyömbér termesztését, azt hiszik, hogy nehéz lesz, pedig nem az. A gyömbér egy szép és jó illatú növény, amit könnyű termeszteni. Elég, ha egy évben egyszer foglalkozunk vele: amikor kiássuk. Utána újra ültetjük, és aztán egy évig nincs vele gond.

    A gyömbér termesztése egyszerűen

    A gyömbér termesztését elkezdhetjük az üzletből vásárolt gyömbérgyökérrel is. A gyömbért könnyen lehet cserépben is nevelni, tehát a hidegebb éghajlatokon bent is lehet gyömbért termeszteni.

    Ebben a cikkben mindent leírunk, amit a gyömbér termesztéséről tudni kell, ahhoz, hogy bárki saját gyömbért termeszthessen. A gyömbér termesztése nem nehéz, feltéve, hogy megfelelően kezdünk hozzá.

    Igazából nem helyes a gyömbér gyökeréről beszélni, amikor a növény ehető részéről van szó. A rizómák ehetőek és, amint láttuk a rizómáknak vannak gyökerei…tehát két különböző dologról van szó. De azért mi is gyökérként fogunk utalni az ehető részre, mert mindenki ezt teszi, és mindenki tudja, hogy mit értünk alatta.

    Mit szeret és mit nem szeret a gyömbér?

    A gyömbérek imádják a védett helyeket, a félárnyékot, a meleg időt, a nedvességet és a gazdag, nedves talajt. De hát mi mást lehet várni egy trópusi növénytől?

    A gyömbér nem viseli el a fagyot, a közvetlen napsütést, az erős szeleket és a vizenyős talajt.

    Gyömbér-termesztése

    A gyömbér ültetése

    A legkönnyebb módja ennek az, ha kérünk egy pár friss rizómát valakitől, aki gyömbért termeszt; olyankor tegyük ezt, amikor a gyömbéren új hajtások vannak (kora tavasszal). Vagy vehetünk az üzletből is, csak arra vigyázzunk, hogy friss, telt rizómákat válasszunk.

    Az olyan rizómákat keressük, amelyeken jól kifejlett csíraszemek vannak. A csíraszemek kis szarvaknak látszanak az egyes ˝ujjak˝ vagy darabok végén. Egyesek azt javasolják, hogy áztassuk vízbe a rizómákat éjszakára. Ez nem rossz ötlet, mivel lehet, hogy a gyömbért növekedés gátlóval kezelték. Olyat is lehet hallani, hogy hagyjuk vízben a rizómákat, amíg azok ki nem hajtanak. Ez butaság. A gyömbérünk sokkal boldogabb lesz, ha a gyökereket a földbe ültetjük, ahol rendesen tudnak lélegezni, így nem kell megbirkózniuk az átültetéssel és a környezetváltozással. Amennyiben a föld nedves és meleg, könnyen kicsíráznak.

    Attól függetlenül, hogy cserépbe vagy a földbe ültetjük a gyökereket, jó minőségű talajra lesz szükségünk. Elég gazdagnak kell lennie ahhoz, hogy táplálni tudja a gyömbérünket (mindig adhatunk hozzá egy kis trágyát), ezen kívül tartania kell a nedvességet, hogy ne száradjon ki a föld, és jó vízelvezetésűnek kell lennie, hogy a gyömbér gyökerek ne ússzanak a vízben.

    A jó komposzt is fontos. Ajánlott jó minőségű komposztot és homokos talajt összekeverni. A komposzt adja a tápanyagot és tartja a nedvességet, a homok pedig biztosítja a jó vízelvezetést. Ha a kertünkben meglehetősen jó a talaj, akkor csak ássunk bele egy kis komposztot, és az elég is lesz. Ha nehéz talajunk van, akkor készíthetünk emelt ágyásokat, hogy javítsunk a vízelvezetésen.

    Gyömbér-termesztése

    A legjobb idő az ültetésre a késő tél, illetve a kora tavasz. Olyan helyet válasszunk nekik, ahol elég napfény éri őket, (de nem közvetlen napfény) és ahol védve vannak a széltől. A rizómákat széjjel lehet vágni vagy törni úgy, hogy mindegyik részen legyen egy pár csíraszem, de akár egészében is el lehet ültetni. A gyömbér gyökeret 5-10 cm mélyre kell tenni, a csíraszemekkel felfelé.

    Mennyi helyre van szüksége a gyömbérnek?

    A gyömbér termesztéséhez nem kell nagy hely. Mindegyik elvetett rizómán először csak egy pár levél nő, majd idővel sűrű csoportot alkotnak, de csak akkor, ha nem szedjük le őket.

    Úgy tűnik, hogy a rizómák sem bánják, ha egy kicsit sűrűn vannak. A gyömbér csak 3-7 cm magasra nő meg.

    Egy 30 cm átmérőjű cserépbe nyugodtan ültethetünk 3 átlagos rizómát. Amennyiben a földbe vetjük, 12-17 cm távolságra vessük őket. Amennyiben egy egész hektárt akarunk bevetni 1000-1500 kg rizómára lesz szükségünk.

    A gyömbér imádja a páratartalmat. Amennyiben száraz a levegő, rendszeres öntözést vagy permetezést igényel.

    Mennyi vízre van a gyömbérnek szüksége?

    A gyömbérnek sok nedvességre van szüksége növekedés közben. A talajnak soha sem szabad kiszáradnia, viszont ne is öntözzük túl sokat, mert a víz, ami elfolyik, magával viszi a tápanyagot is.

    A gyömbér imádja a páratartalmat. Amennyiben száraz a levegő, rendszeres öntözést vagy permetezést igényel. De ez a probléma inkább a bent termesztőknek jelent gondot. Egy védett, nedves hely elég páratartalmat biztosít neki. Ha a földbe vetettük a gyömbért szórjunk rá vastagon komposztot. Segít a talaj nedvesen tartásában, táplálja a gyömbért és segít féken tartani a gazokat. Ez azért fontos, mert a gyömbér lassan nő, és más növények könnyen elnyomhatják.

    A nyár vége felé, amint a levegő elkezd lehűlni, a gyömbér elkezd száradni. Ekkor nem kell öntözni, sőt hagyhatjuk kiszáradni a földet. Ez segít a rizómák formálásában. Amint a levelek elpusztultak, a gyömbér megért.

    Gyömbér-levelek

    Milyen tápanyagra van szüksége a gyömbérnek?

    Amennyiben jó, gazdag talajban termesztjük a gyömbért, nincs szüksége további tápanyagra. Ha évente egyszer friss komposztot adunk hozzá, az épp elég. Ha viszont nem jó a talajunk, vagy egy cserépben termesztjük, rendszeresen kell táplálni. Akkor is szükség van extra tápanyagra, ha olyan helyen élünk, ahol nyáron nagy esők vannak, mert a víz kimossa a tápanyagot a földből.

    Használjunk valamilyen lassan oldódó szerves trágyát tavasszal. Ez után pár hetente használhatunk valamilyen folyékony tápanyagot, pl. tengeri alga kivonatot.

    Mikor ássuk ki a gyömbért?

    Amennyiben a kertünkben termesztjük a gyömbért, már négy hónapos korában elkezdhetjük szedegetni őket. Óvatosan ássunk ki egyet-egyet a csoport széléről (jóllehet a zöld gyömbérnek nincs olyan erőteljes íze, mint az értnek.) Miután a levelek elszáradtak, bármikor kiáshatjuk őket.

    Általában 8-10 hónap kell a teljes éréshez. Ilyenkor ki lehet ásni a teljes növényt. Szedjük széjjel a rizómákat, válasszunk ki egy párat, amelyiken szép csíraszemek vannak, és ültessük vissza (azonnal vissza lehet ültetni őket), a többit pedig használjuk fel.

    Gyömbér-kertben

    Azoknak a rizómáknak, amelyeket visszaültettünk vagy a földben maradtak, nincs szükségük öntözésre, sem semmilyen más gondozásra, amíg fel nem melegszik az idő.

    Egy másik módja a gyömbér termesztésének és kiásásának az, ha sok kis csoportot ültetünk a házunk köré, és csak annyit ássunk ki, amennyire szükségünk van, amikor szükségünk van rá.

    Amúgy, ha komolyan gondoljuk a gyömbér termesztését, akkor az első két évben ne nagyon ássuk ki őket. Ha egy gyökérrel kezdjük, akkor, ha lehet csak a második évben ássuk ki, majd ültessünk vissza minden ígéretes rizómát. A következő évben járjunk el ugyanígy, és aztán egész évre elegendő gyömbérünk lesz.


    Mikor virágzik a gyömbér?

    Ha a fent említett módszer szerint termesszük a gyömbért, akkor nem fog virágozni. Egy csoportnak két évesnek kell lennie ahhoz, hogy virágozzon. Tehát, ha azt szeretnénk, hogy a gyömbérünk virágozzon, akkor hagyjuk a földbe a rizómákat, és csak a széleiről ássunk ki egy párat óvatosan. A konyhai használatra alkalmas gyömbérnek igazából zöld és jelentéktelen virága van.

    Van viszont egy pár nagyszerű, virágzó gyömbér. Ha szép virágokat szeretnénk, akkor azok közül válogassunk. Ugyanúgy kell őket termeszteni, mint a közönséges gyömbért, csak nem kell kiásni őket. Van egy pár gyömbérváltozat, amelynek a levelei fehér és zöld csíkosak. A trópusokon a díszgyömbérek évelők (vagyis nem száradnak el, mint a közönséges gyömbér).

    Mire számíthatnak a hidegebb éghajlatokon termesztők?

    Ne várjuk, hogy sok gyömbért tudunk betakarítani. A hidegebb helyeken inkább csak dísznövényként neveljük a gyömbért. Ez egy elég szép kis növény a csíkos leveleivel, és jó illata van, ha megdörzsöljük.

    A gyömbér termesztését bent kezdjük el, mert tavasszal még túl hideg lesz számára kint. Nem kell aggódni a napfény miatt, mert a nap nem süt annyira erősen, mint a trópusokon. A gyömbérnek szüksége lesz minden melegre, amit csak biztosítani tudunk neki.

    Attól függően, hogy hol lakunk lehet, hogy nem marad életben télen. A hideg idő közeledtével vigyük fedett helyre. Amikor a levelek leszáradtak, tartsuk száraz és hűvös helyen, (különben a gyökerei elrothadnak), és egy kis szerencsével a következő évben újra kihajt.



    SZEGFŰSZEG - Syzygium aromaticum

    $
    0
    0
    -Fűszernövények-

    Az Indonéziához tartozó Fűszer-, ma Maluku-szigetekről származó növény pirosló virágbimbóit megszárítják - ezt nevezik alakjára és illatára egyszerre utaló néven szegfűszegnek. Ahogy az ősi kínai írásokból is kiderül, a szegfűszeg az egyik legrégebbi fűszernövény, amelyet gyógyászati célokra is használtak. Európában a középkorban hozták a kereskedők, ekkor még nagyon értékes és drága volt. Szent Benedek írta le, hogy a szegfűszegnek gyógyító hatása van ízületi és csípőpanaszok esetén. Más orvosok gyomorfájás, émelygés, mérgezés, hideg láb és szédülés ellen adták a szegfűszeget. Még a fertőzésektől megvédő erőt is tulajdonítottak neki. E célból járványok idején az orvosok szegfűszeget rágtak. A szegfűszeg főzete ősi gyógyszer émelygésre és emésztési panaszokra. A szegfűszegolaj antiszeptikus hatású, megöli a vírusokat és a gombákat.

    SEGÍTSÉG MEGFÁZÁS ESETÉN
    Keverjünk össze 3 rész, mozsárban megtört szegfűszeget 1 rész borssal, 1 rész fahéjjal és 1 rész ánizzsal, majd a keverékből 1 kávékanálnyit öntsünk le 2 dl forrásban lévő vízzel. 10 percig hagyjuk álni, majd szűrjük le.
    Naponta 3x1 evőkanállal fogyasszunk a főzetből. A szegfűszeg fellazítja a légutakban letapadt váladékot, izzasztó hatású ezáltal csökkenti a lázat. Nátha és szénanátha esetén a szegfűszeg antihisztamin vegyületei megkönyítik a légzést.

    Gyógyító hatás: A szegfűszeg, illetve a belőle nyert olaj fertőtlenítő hatású. Élénkíti az étvágyat és az emésztést, jó hatással van a gyomorra, vértisztító, enyhíti a fájdalmakat és megnyugtat. Segít továbbá fogfájás és a szájüreg nyálkahártyájának gyulladásai esetén. Használják hidegérzettel társuló vérkeringési zavarok kezelésére, valamint bőrirritáció ellen is.

    Gyógyító anyagok - A szegfűszeg nagy mennyiségű (csaknem 25%) illóolajat tartalmaz, jórészt eugenolt, amely a szegfűszegolaj aromaanyaga. Emellett találhatók benne vérkeringést javító flavonoidok és gyulladáscsökkentő cserzőanyagok.

    Gombásodás ellen - A szegfűszegtea - külsőleg alkalmazva csakúgy, mint belsőleg - enyhíti a bőr, a nyálkahártya és a belek gombásodásával összefüggő panaszokat. A főzet erejét növelhetjük, ha borókát, római köményt és vaníliát adunk hozzá. A kéz vagy a láb ujjközeinek gombásodása esetén - a tea ivása mellett - a beteg részeket áztathatjuk szegfűszeges forrázatba, vagy bekenhetjük az olajjal.

    ÉRDEMES TUDNI
    Az erős fogfájást enyhíthetjük, ha elrágunk 1-2 szem szegfűszeget, vagy ha szegfűszegolajba mártott vattát teszünk a fogra.





    KONYHAI TIPPEK
    • Lehetőség szerint Malukuról származó szegfűszeget vegyünk, mivel annak a legintenzívebb az íze. A színe is világosabb, mint a máshonnan származó fűszernek.
    • Az egész szegfűszegnek több az aromája és a hatóanyaga, mint az őröltnek.
    • A szegfűszeget tároljuk sötét helyen, jól záródó edényben, így két évig is eláll, anélkül, hogy veszítene a minőségéből.
    • Mindig mértékkel adagoljuk a szegfűszeget, nehogy elnyomja az étel többi hozzávalójának vagy fűszerének ízét. Általában elég 1-2 szem.
    • A szegfűszeg - egészben vagy őrölve - jól illik süteményekhez, kalácsokhoz, kompótokhoz, zöldségekhez, sonkához. Remekül kiemeli a forralt bor és a mézes bor ízét.
    • A rosszul tárolt szegfűszegben gyakorlatilag nincs illóolaj, színe fakó, formája aszalódott. A szegfűszeg állapotát a vízpróba mutatja: ha vízszintesen úszik a felszínen, öreg. A magas illóolaj-tartalmú szegfűszeg a vízbe téve fejjel lefelé süllyed, vagy függőlegesen úszik.
    • Ha étkezés után szegfűszeget rágunk, elűzhetjük a fokhagyma szagát.
    • A szegfűszeget a főzés elején adjuk az ételhez. Ennek folytán az aroma átjárja az ételt.
     Narancsos-szegfűszeges puncs
    4 személyre
    • 6 szem szegfűszeg
    • 1 rúd fahéj
    • 4 pópozott evőkanál gyümölcstea
    • 5 sezm narancs
    • 3 evőkanál méz
    • 4 evőkanál narancslikőr
    • 4 evőkanál barnarum
    1. A szegfűszeget, a fahéjat és a teát táskannába tesszük. A narancsot megmossuk, majd forró vízzel leforrázzuk. Egy gyümölcsöt darabokra vágunk, és félretesszük. Egy másik narancsot vékonyan meghámozunk, a héját keskeny csikokra vágjuk. A héjat is a teáskannába dobjuk, és az egészet leöntjük 5 dl forrásban lévő vízzel. Letakarjuk, és 10 percig állni hagyjuk.
    2. Közben kifacsarjuk a narancsok levét.
    3. A szegfűszegteát sűrű szűrőn alábosba szűrjük, összekeverjük a narancslével és a mézzel. Felmelegítjük, de nem forraljuk.
    4. Hőálló poharakba 1-1 evőkanál narancslikőrt és rumot töltünk, felöntjük a forró punccsal, narancsszeletekkel díszítjük, és melegen tálaljuk.

    A szájüreg gyulladásaira
    Törjünk össze 2 szem szegfűszeget, és keverjük el 1 kávéskanál zsályával. Öntsük le 2,5 dl forró vízzel, tegyük félre 10 percre, hogy leülepedjen, majd szűrjük le. A szájnyálkahártya gyulladása esetén naponta háromszor öblögessünk a kihűlt forrázattal.

    ROZMARING - Termesztés

    $
    0
    0
    Rosmarinus officinalis
    "Rozmaringot ültettem cserépbe, betettem a kertem közepére. Rozmaringszál fölnőtt az ég felé, gyönge vagyok a szeretőm mellé."(Magyar népdal)
    Az örökzöld rozmaring a Földközi-tenger medencéjéből származik. Az ókoriak aphrodité görög istennőnek, a szépség és a szerelem szimbólumának növényeként tisztelték. sok országban menyasszonyi csokrot kötnek belőle, hogy boldogságot és gyermekáldást hozzon. Neve őshazájára, a párás tengerpartra utal, mivel a ros jelentése "harmat", a marinumé pedig "tengeri", tehát a rozmaring "a tenger harmata". Közép- és Észak-Európába az Alpokon átkelő középkori szerzetesek hozták el a fűszeres illatú növényt. levele nagy mennyiségben tartalmaz illóolajokat. Élénkítő hatásának köszönhetően a rozmaring kiváló fürdők készítéséhez, és jól beválik maszázsolajnak is. főzet formájában, illetve fűszerként fogyasztva serkenti a keringést, az emésztést, erősíti az idegeket és a szívet. Sebastian Kneipp, a természetgyógyász pap már a 19. században készített szívpanaszokra kenőcsöt rozmaringból.

     TALAJ / TERMESZTÉS
    • A rozmaring kedveli a szélvédett, napsütötte, meleg helyeket.
    • Laza, porhanyós, lúgos, kissé meszes talajra van szüksége.
    • A talaj tápanyagtartalmától fügően 50-200 cm magasra nő.
    Levelét egész évben szedhetjük. A Földközi-tenger medencéjében egész évben gyűjtik a virágait is, Közép-Európában azonban csak májustól júliusig.

    A rozmaring nemcsak a szerelem és a hűség jelképe, hanem az örökkévalóságé is. Egykor a holtakat rozmaringágacskákkal együtt helyezték a sírba. Az úkorban a leveleit tömjén helyett is használták.















    Jellemzők: Az örökzöld félcserje ágai meglehetősen sűrűn nőnek. Lándzsaszerű, szélükön felpöndörödő levelei a növény csúcsán élénkzöldek, lejjebb enyhén molyhosak. Kis kétajkú virágainak színe az ibolyáskéktől a kékesfehérig változhat.

    Gondozás - A kertben nevelt rozmaring nálunk májustól júliusig virágzik. Ha a növény tavasszal szerves trágyát kap, nyáron pedig gyomtalanítjuk, még ősszel is virágzik. A rozmaringnak sok vízre van szüksége, mindennap öntözni kell. Nem állhat azonban vízben, ezért a talajt tőzeggel vagy homokkal kell keverni.

    Begyűjtés és feldolgozás - Júliusban és augusztusban gyűjtik legfiatalabb hajtásait. A leveleket legjobb pergamenen szétteríteni és sötét helyen kiszárítani. A helyiség hmérséklete nem haladhatja meg a 35°C-ot, mivel ennél magasabb hőfokon károsodnak a rozmaringban található illóolajok. A virágait ugyanígy papíron kell szárítani és sötét helyen tárolni. Szárított rozmaringgal illatpárnákat is készíthetünk.

    Alkalmazás - A rozmaring intenzív illatának köszönhetően a vele fűszerezett zöldségek, pörköltek és sült húsok különleges ízt kapnak. A fűszernövény javítja az anyagcserét, és megkönnyíti az ételek emésztését. A házi gyógyszertárban a rozmaringot különféle területeken használhatjuk fel:
    a külsőleg alkalmazott tinktúra segít reuma, migrén, fejfájás és idegfájdalom esetén. A rozmaringos fürdő serkenti a legyengült keringést, hatásos fáradtság és kimerültség esetén. Csak reggel alkalmazzuk, mert este alvászavarokat okozhat.

     ÉRDEMES TUDNI
    A rozmaring nem fagytűrő, ezért télen a lakásban kell tartani. Melegebb klímájú területeken szélvédett helyre, pl. fal mellé ültessük, ott biztonságosan áttelel.





    HOGYAN TERMESSZÜK?
    Rozmaringmagot szinte mindegyik kertészeti boltban kaphatunk. Nálunk a növény csak májustól szeptember elejéig termeszthető kertben. Cserépben tegyük szabad levegőre vagy ültessük ágyásba. Szeptember elején ültessük át megfelelő méretű virágcserépbe. Az első fagyok előtt vigyük be a lakásba. Világos helyen kb. 10°C-on teleltessük át.

    TERMESZTÉS
    1. A magokat márciusban ültessük virágcserépbe vagy -ládába. A csírázás nem egyenletes, kb. négy hétig tart.
    2. Ha a növények 5-cm-nél sűrűbben hajtanak ki, szét kell ültetni őket. Ültetéskor olyan mély lyukat ássunk, hogy a gyökere függőlegesen elférjen benne.
    3. Amikor a növények elérik a 3-5 cm-es magasságot, egyenként ültessük őket külön cserépbe. az első leveleket 2-3 év múlva gyűjthetjük.
    SZAPORÍTÁS
    Az idősebb növények néha nyáron érlelik magjaikat, amelyek a földre hullva rögtön csírázni és növekedni kezdenek. Augusztus-szeptember fordulóján ültessük virágcserépbe, télen tartsuk világos helyen kb. 10-15°C-on. Júniustól az idősebb növényekről dugványok is vághatók. Az 5-7 cm hosszú hajtásokat a levél szára alatt vágjuk le, és ültessük virágcserépbe.








    VASFŰ - Termesztés

    $
    0
    0
    Verbena officinalis

    A vasfű és a rozmaring forrázatát erősítő hatású hajöblítőként alkalmazzák.

    Az ókori Rómában a verbéna vagy vasfű (Verbena officinalis) használatának különleges módja létezett - áldozati növényként Jupiternek ajánlották, állandó kiemelt helye volt az istenség oltárán. A vasfű szára rendkívül erős rostú, apró virágai csodaszépek. A római államférfiak vélhetően azért tűzték magukra a növényt, mielőtt megbeszélésre vagy tárgyalásra indultak volna, mert úgy tartották, hogy állhatatosságot és diplomáciai készséget kölcsönöz nekik. A hiedelem szerint a vasfűből készül forrázat életerővel tölt fel, annak idején még szerelmi bájitalt is készítettek belőle. A vasfüvet napjainkban főként a népi gyógyászatban alkalmazzák. Hurutoldó és köptető hatóanyagainak köszönhetően légúti megbetegedések és orrmelléküreg-panaszok kezelésére szolgáló gyógynövénykeverékek gyakori összetevője. Ezenkívül általános erősítőszer gyanánt is alkalmazható.

     TALAJ / TERMESZTÉS
    -A napos- félárnyékos helyeket kedveli.
    -Laza talajon fejlődik megfelelően.
    -A környezeti feltételek függvényében 30-80 cm magasra nő.
    VII-VIII-IX
    Virágzás idején, július és szeptember között gyűjtik be az egész növényt virágaival együtt.
    A verbénát több helyen, többek között németül, csehül vagy lengyelül, akárcsak nálunk, szokásosan csak "vasfűnek" nevezik. Az elnevezés eredete egy népi hiedelemhez kapcsolódik, amely szerint a vasfű védelmet nyújthat a vasfegyverrel szerzett sebesülésekkel szemben.











    Jellemzők: A vasfű fagytűrő, évelő, lágy szárú növény. Négyélű szára van, hajtásai szinte levéltelenek. Virágai aprók, a kétajkú párta lehet halványlila, vagy színe a törtfehér és a halvány rózsaszín között változhat. A virágok 10-25 cm hosszú vékony füzérvirágzatot alkotnak. Háziasított változatai sokszor egynyáriak, színes virágúak, de ezeket csupán dísznövényként termesztik, gyógyhatásuk nincs.

    Gondozás - A vasfű közvetlen napfény által megvilágított, sok szabad területet igényel. Vetés előtt a talajt komposzttal kell gazdagítani, de a túlzott mértékű, különösen nitrogénben gazdag trágyázás gyengébb virágzást eredményez. A talaj időnkénti fellazítása jót tesz a növénynek. Öntözni csak hosszabb aszályos időszakban szükséges. Ugyanakkor, főként balkonládában történő mávelés esetén, kerülni kell a pangó víz kialakulását. A növény fejlődését elősegíthetjük, ha a hajtásvégeket rendszeresen lecsipkedjük.

    Begyűjtés és feldolgozás - A növény föld feletti részét a virágokkal együtt július és szeptember között gyűjtik be. A vasfű szára rendkívül erős rostú, ezért késsel vagy ollóval kell lemetszeni. A begyűjtött vasfüvet csokorokba kötik, és jól szellőző, sötét helyen függesztik fel. A szárítást követően felaprítják, és jól záródó, sötét falú edényekbe töltik, hogy később tea, tinktúra vagy kenőcs készülhessen belőle.

    FELHASZNÁLÁS
    A vasfüvet elsősorban a népi gyógyászat alkalmazza, de egyes gyógyszertári készítmények összetevői között szintén megtaláljuk. Főként légúti megbetegedések, a szájüreg és a torok nyálkahártyájának panaszai, valamint kisebb sérülések kezelésére szolgál. Hossazbb betegséget követően a szervezet regenerálódásának elősegítésére is javasolják. Alkoholos kivonat formájában enyhíti az emésztési zavarokat. Figyelem: Terhes nők inkább ne alkalmazzák, mert a növény méhösszehúzódásokat okozhat.

     ÉRDEMES TUDNI
    A vasfű vonzza a méheket, és táplálékul szolgál a lepkehernyók számára. A szárított vasfűvirág csokrok, gyógynövénykeverékek, virágfüzérek, függődíszek készítéséhez is felhasználható.













    HOGYAN TERMESSZÜK?
    A vasfű vetőmagja és palántája egyaránt beszerezhető a nagyobb kertészeti szaküzletekben. Vdaon előforduló példányokat is kereshetünk, hogy a magjaikat begyűjtsük. Fénykedvelő növény lévén szépen fejlődik a gyógynövénye ágyások közepén, ahol nincs napfényért küzdő vetélytársa. A növény cserépben vagy balkonládában is sikeresen temeszthető.

    VETÉS
    1. Január és március között előkészítünk egy virágfölddal töltött edényt vagy virágládát. A föld lhet nyirkos, de semmiképp ne legyen vizes. Rászórjuk a vetőmagokat.
    2. A magokra vékony réteg földet terítünk. Rendszeresen pótoljuk a vizet, amíg ki nem kelnek. A csírázás 18-20°C-os hőmérsékleten 20-30 napon belül bekövetkezik.
    3. Amikor a palánták elérik a 2-3 cm-es magasságot, kis cserepekbe telepítjük át őket, majd megritkítjuk. Fontos, hogy a növények között elegendő hely legyen.
    4. A fiatal növényeket május közepétől átültetjük kerti ágyásba vagy balkonládába. Májusban még egyszer végezhetünk magról vetést egyenesen a kerti földbe vagy a cserépbe.
    SZAPORÍTÁS
    Hagyjunk meg néhány tövet egészen a magérésig - a vasfű ősszel elhullatja a magjait. Ha a magokat begyűjtjük, télre tegyük száraz, hűvös helyre, majd tavasszal elvethetjük. Szaporíthatjuk tőosztással is, vagy késő nyáron hajtásdugványok segítségével.

    RETEK - Termesztés

    $
    0
    0
    Raphanus sativus

    A retek reggel méreg, délben étek, este orvosság.


    A retek a káposztafélék (keresztesvirágúak) családjába tartozó egy- vagy kétnyári zöldség- és takarmánynövény, amely Nyugat-Ázsiából származik. Már a középkorban ismerték gyógyhatását. Értékes a növény gumója, azaz a lombozat és a gyökér közötti megvastagodott rész, amely nagy mennyiségben tartalmaz tápanyagokat. A reteknek számos fajtája van, leggyakrabban a pirosat fogyasztjuk, de létezik fehér és fekete változata is. A fekete reteknek a benne található glikozidok nagy mennyisége okán különleges gyógyhaást tulajdonítanak. ezek az anyagok szerkentik az epekiválasztást, szabályozzák az emésztést és enyhítik a puffadást. A retket ezért ajánlják egyes gyomor- és epebetegségekre. Magas C- és B-vitamin-, továbbá ásványianyag-tartalma révén erősíti az immunrendszert. Nem szabad azonban használni fekélybetegség és májgyulladás esetén.
     TALAJ / TERMESZTÉS
    retekcsíra

    Kedvesli a  napos terőhelyeket, alacsony hőmérsékleten csírázik.
    Megterem minden talajon, különösen, ha az laza és porózus.
    Rendszeres öntözést igényel.
    V,VI,VII,VIII,IX,X,XI,
    A retek ajtától függően májustól novemberig termeszthető, szedhető. Üvegházi fajtáit télen és kora tavasszal is termesztik. Zsenge, ehető leveleit az egész szezonban szedhetjük.

    Már négyezer évvel ezelőtt is termesztették a retket, erről tanúskodnak az egyiptomi sírokban talált ábrázolások. A fokhagyma és a vöröshagyma mellett ezt a növényt is a fertőzések megelőzésére használták.
















    JELLEMZŐK: A káposztafélék családjába tartozó egy-vagy kétnyári növény. Ehető, húsos, megvastagodott részének alakja lehet gömbszerű, de hengeres is, leggyakrabban fehér, piros vagy fekete színű, bár vannak sárga, rózsaszín és lila változatai. Húsa általában fehér. Karéjos levele érdesen szőrös. Virága általában fehér, lila erezettel.

    Fotó: szekimama.blogspot.hu - hónapos retek
    HOGYAN TERMESSZÜK?

    Tápanyagban gazdag földben a retek jobban nő. Hidegtűrő, alacsony hőmérsékleten neveleve fejleszt szép gumót. A kötött talajt komposzttal és tőzeggel kell keverni. Fontos a magas káliumtartalom, de a nitrogénben gazdag talajon főleg a lombozat erősödik, az ehető gumó kicsi és kemény lesz. A retek rendszeres, de nem túl bő öntözést igényel.

    Vannak korai fajták, amelyeket már februárban vethetünk, de léteznek nyári, őszi és téli változatok is, ezek vetését néhány héttel később kezdhetjük meg. Felszedni fajtától függően a vetéstől számított 3-10 hét elteltével lehet. A retket tavasszal a többi növény előtt vagy ősszel a többi után vetjük. Néhány változata még októberi vetés esetén is kihajt, ha ősszel meleg van.

    retekvirág
    TERMESZTÉS
    1. Készítsük elő a talajt. Távolítsuk el a gyomokat, és lazítsuk fel a földet.
    2. A magokat vessük sorokba, az adott fajta csomagolásán megadott távolságra.
    3. Ahogy az első néhány levél kihajt és erősödni kezd, ritkítsuk meg, hogy a nagyobbaknak elegendő hely jusson. Távolítsuk el a gyengébb, kisebb palántákat.
    4. Rendszeresen (de ne túlságosan) öntözzük, és szükség szerint kaphat lombtrágyázást (műtrágyát). A hosszabb szárazság utáni túlöntözés a gumó megrepedését okozhatja.
    5. A fiatal gumókat hőzzuk ki; ha túls sokáig maradnka a földben, megkeményednek vagy megfásodnak.
    6. Ha mindig friss retket szeretnénk, vessük két-három hetente.
    SZAPORÍTÁS
    Ha hagyunk néhány növényt elvirágozni és termést hozni, hozzájutunk a következő adag vetőmaghoz. A télen hajtatott retekcsíra jóízű vitaminforrás.


    SZEDÉS ÉS FELDOLGOZÁS
    A gumókat még a virágos hajtás kifejlődése előtt szedik fel, a nagyobb méretűekkel kezdve. A tavaszi, nyári és őszi változatok csak nagyon rövid ideig tarthatók el, a téli retek föld- vagy homokpriszmában tárolhatjuk. Kínában és Japánban a retket savanyítják.

    FELHASZNÁLÁS
    A retket leggyakrabban frissen használjuk. Mindegyik fajtájából kiváló saláta készíthető, önmagában vagy más zöldségekkel elkeverve. Karikára vágva és enyhén sózva rendkívül finom kenyérhez. A retek zsenge levele is illik salátákba, vitminban gazdag hajtásait számos ételhez adhatjuk. A fekete retekből frissen facsart ital segít epebántalmak és emésztési zavarok esetén. (Csak orvosi javallatra szabad kipróbálni!) Kénvegyületeinek köszönhetően enyhíti a korpásodást és a kopaszodást, helyileg alkalmazva. A retekkivonat számos gyógyhatású szerben (pl. Raphachol) és hajápolási termékben megtalálható. Figyelem: Ne használjuk a fekte retek levét az emésztőrendszer heveny gyulladása, valamint fekély esetén!

     ÉRDEMES TUDNI
    Hogy a káposztalégy ne támadja meg a retket, ne vessük oda, ahol korábban más káposztaféléket termesztettünk.


    watermelon-retek



    PÁSZTORTÁSKA - Capsella bursa-pastoris

    $
    0
    0
    A természetes vérzéscsillapító!

    Népies nevei: békatarsoly, büdös szaporafű, csapka, cigánysóska, élek-halok, Isten táskája, kanálka, kanállopó borsika, koldustarisznyácska, Szent György-virág, szívkésfű, véraltató fű, palackfű, és pásztorerszény, paptarsoly, szűkésfű, paperszény, pásztor ostora, porcogófű,
    vadmustár, gezemice, libazsázs

    Egyik leggyakoribb őshonos növényünk a pásztortáska. 
    Az 1700-as évek végéig palackfű néven szerepelt a különböző magyar füvészkönyvekben. Mindenféle bolygatott területen nagyon gyakori. 10-70 cm magas, egyéves növény. Főgyökere orsó alakú, hajtásrendszere 20-
    40 cm-es. Elsőként tőrózsája fejlődik, osztott, szeldelt vagy karéjosan tagolt, nagyon változatos levelekkel. A tőlevélrózsából kiemelkedő dudvaszára elágazó. A szár levelei szórt
    állásúak, lándzsásak, nyilas vállal szárölelők. Bimbói és kinyílt virágai, a virágzati hajtás
    csúcsán szinte egy síkba rendeződve, sátor virágzatot képeznek. A virágok felépítése a
    családra jellemző (4 csésze, 4 szirom). A sziromlevelei rendszerint fehér színűek.
    Termése 2 kopáccsal nyíló 4 termőlevélből alakuló termés, a felnyílás után a termés középső
    síkjában egy hártyás képződmény marad, válaszfal, amin a magok is ülnek, ez a replum, ami
    két redukált termőlevelekből keletkezett. A termés szélessége és hossza közel azonos, ezért
    ekkor becőkének hívjuk. A becőke szíves vagy fordított háromszögletű, valóban pásztorok
    "táskájára" emlékeztet. A termések fürtbe rendeződnek, a virágzó és a terméses részt együtt
    sátorozó fürtként értékeljük. Magjai aprók, barna színűek.
    A pásztortáska igen hasznos egyes bogarak, rovarok elleni védekezésben. Mivel a nedves
    környezetben viszkózus anyagot bocsát ki a magva, a rászálló, víz közelében élő rovarok
    hozzáragadnak és elpusztulnak. A szúnyog lárváival is ez történik, ezért alkalmas
    szúnyogirtásra. Egyfajta proto-húsevő növénynek is tekintik.
    Hatóanyagai:
    · biogénaminok (kolin, acetilkolin),
    · tiramin,
    · betain,
    · hisztamin,
    · szaponin,
    · flavonoidok ( rutozid,diozmin, kvercetin),
    · vérzéscsillapító peptid,
    · káliumsó,
    · cserzőanyag,
    · gyanta,
    · kénes anyagok,
    · ásványi sók,
    · zsírosolaj,
    · B1-vitamin,
    · B2-vitamin,
    · B3-vitamin,
    · C-vitamin

    A pásztortáska felhasználható része:

    · virágos, leveles szárának felső része

    Alkalmazásának módjai:

    · tea
    · tinktúra
    · ülőfürdő
    · illóolaj

    Tea: Forrázzunk le 2 dl forrásban lévı vízzel 2 teáskanálnyi szárított, apróra vágott növényt, hagyjuk állni negyedórára, majd szűrjük le. A menstruációs ciklus ideje alatt napi 2 csészényi tea fogyasztása ajánlott. Várandósság és szoptatás ideje alatt alkalmazása nem ajánlott! Elhúzódó vérzés esetén orvosi kivizsgálás szükséges.
    Tinktúra: frissen szedett pásztortáskát, levelestől, szárastól, virágostól, termésestől vagdaljunk fel, lazán töltsük üvegbe, öntsük rá 38-40%-os gabona vagy gyümölcspálinkát (hogy teljesen belepje a növényt), két hétig hagyjuk állni a napon vagy más meleg helyen, szűrjük le, tegyük sötét, jól zárható üvegbe. Ebből az oldatból naponta 3x12 csepp vízben vagy teában oldva fogyasztandó.
    Ülőfürdő: 200g pásztortáskát 5 liter vízben egy éjszakán át ázni hagyunk, másnap felmelegítjük, és az ülőfürdőhöz adjuk. A vérző aranyeret külsőleg pásztortáska főzetével mosogassuk és vegyünk ülőfürdőt.
    Illóolaj: vérzéscsillapító hatású, belső vérzés (méh, gyomor, bél) esetén a kiegészítő terápia
    részeként alkalmazzák, de ismert gyulladáscsökkentő és vizelethajtó tulajdonsága is, amit
    magas kálium-tartalmának köszönhet. Ajánlott adagja: naponta 1-2x21 csepp étkezés előtt 1
    dl vízben oldva.

    A pásztortáska virága
    A pásztortáska élettani és gyógyhatásai:

    Nőgyógyászati problémák:

    · Csillapítja az erős menstruációs vérzést.
    · Más gyógynövényekkel társítva hat a menstruációs görcsökre is.
    · Klimaxban járó nőknek is érdemes fogyasztani egy hónapon át, majd három hét
    kihagyással folytatni.

    Szív- és érrendszer:

    · A pásztortáska szabályozza a vérkeringést: az alacsony vérnyomást emeli, a magasat csökkenti.
    · Erősíti a szívet.
    · Az elégtelen keringés okozta izomsorvadás esetén tinktúráját dörzsöljük be a beteg testrészre.
    · Vérzéscsillapító hatása miatt belső vérzések (méh, gyomor, bél) kiegészítő kezelésére alkalmazható orvosi felügyelet mellett.
    · Magas káliumtartalma következtében segíti a szív munkáját, pótolja a vizelethajtókkal kimosott káliumot a szervezetből.
    · Orrvérzés esetén a növény teájába mártott tampont az orrlyukakba helyezzük fel, amely csillapítja a vérzést.
    · Vérző aranyér esetén ülőfürdőt érdemes venni.

    Ízületi problémák:

    · Végtag- és izomsorvadás estén tinktúrája a beteg testrész bedörzsölésére ajánlott.
    · Enyhíti az ízületek fájdalmát.

    További alkalmazás:

    · Nyers növényi nedve csillapítja, ill. elállítja a felületi horzsolásokon kialakult vérzéseket.
    · Ínyvérzés esetén is hatásos szer.
    · Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt húgyúti fertőzések kezelésére is kiváló.
    · Nyugtató és antiszeptikus hatása miatt idegrendszeri betegségek kiegészítő kezelésére ajánlott.
    · Régebben a népgyógyászatban a férfierő serkentésére is használták.

    A pásztortáska gyógynövény szinergistái (más gyógynövényekkel való hatékony
    alkalmazása):

    · Fehér fagyöngy (Viscum album)
    · Mezei zsurló (Equisetum arvense)
    · Vérontófű (Potentilla erecta)
    · Közönséges cickafarkfű (Achillea millefolium)
    · Palástfű (Alchemilla vulgaris)

    Figyelem:
    Terhes nők és szívinfarktuson átesettek ne alkalmazzák!

    pásztortáska mező
    A pásztortáska gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis
    felállítása szakképzett orvos feladata!

    Képek és cikk forrása: balintcseppek.hu
    Viewing all 165 articles
    Browse latest View live